Letošního ročníku expedice Blue Land 2009 se zúčastní paralympionička Jana Fesslová za doprovodu řidiče motorky Radka Krieglera. Ten zároveň pořádá i kratší motorkářské cesty pro handicapované, jako je například jízda na sraz motorkářů Love Ride ve Švýcarsku. Na toto setkání Radek s sebou vezl vozíčkáře Matouše, který si vždy přál být součástí této skupiny lidi - motorkářů.

Jana s Radkem odlétají 25. července a po příletu do Indie na ně čekají indické státy Himálčapradéš, Ladákh, Jamu a Kašmír, nejvyšší sedla světa se silnicí až v 5600 m, impozantní dolina Indu, nekonečné serpentiny po úbočích stametrových strmých srázů, setkání s lidmi žijícími téměř stejně jako ve středověku. Seznámí se s rozdílnými kulturami – s himálčalpradéšskými hinduisty, ladakskými buddhisty a kašmírskými muslimy. Vydají se za jedinečnou atmosférou indických hor, kde je dosud čistý vzduch, kde se ve větru a slunci třepotají modlitební praporky, údolí jsou lemována buddhistickými kláštery a čorteny, kde cestáři vyrábí štěrk kladívkem a kde je „yak“ využíván místo terénních vozů.

Pohybovat se budou pomocí motorky Enfield se sajdkárem a tam, kde to na motorce nebude možné, pomůže doprovodný vůz, případně autobus. Cílem expedice je indický Himálaj - oblast Ladakhu, Lehu, Zanskaru. Více z plánů expedice nám sdělila sama její účastnice Jana Fesslová.

Proč jste se rozhodla, že se letos zúčastníte Expedice Blue Land 2009?
Beru to jako obrovskou výzvu. Vždycky jsem měla ráda motorky, přála jsem si na nich jezdit, ale myslela jsem, že vzhledem k mému handicapu mi jsou motorky zapovězené. A najednou jsem dostala od Radka Krieglera tuhle nabídku. Tak se na to moc těším. Bez podpory dobrých duší bych se ale expedice zúčastnit nemohla. Pomoc mi nabídly společnosti Car Club, Astorie, Press klub Syndikátu jihočeských novinářů, Lékárna v supermarketu Terno v Českých Budějovicích, Turkish Airlines, CK Rajbas, SAN, Royal Enfield a další. Bez podpory těchto subjektů bych nikam nejela.

Jak vím, není to vaše první velká cesta. Můžete nám povědět, kde všude už jste s vozíkem byla?
Cestuji moc ráda. Paradox je, že cestovat jsem začala až na vozíku. Byla jsem už v Číně, Peru a na Kubě. A Čína mi přirostla moc k srdíčku. Ráda se tam vracím. Byla jsem tam už třikrát, vlastně čtyřikrát – minulý rok na paralympiádě počtvrté. Tak jsem si řekla, že zkusím zase něco nového, nepoznaného. A tyhle kraje mě lákaly vždycky moc.

Máte strach? Bojíte se toho, že je expedice náročná a i nebezpečná?
Strach nemám. Nejedu tam s tím, že tam na mě číhá nebezpečí, že se tam jedu zabít. Jedu si to užít. Je to pro mě velká šance zažít něco nového, něco, co mě vždycky lákalo. Rodina a přátelé o mně říkají, že jsem magor, ti distingovanější tvrdí, že jsem veliký dobrodruh. Asi mají pravdu. Ale já už jiná nebudu. Beru to tak, že chci posunout pomyslné hranice pro další handicapované, aby se nebáli cestovat. Chci bořit mýty o vozíčkářích, o nichž se říká, že jsou líní, zapšklí a zalezlí. I když to je individuální. Kdo takový být chce, nebude asi jiný.

Možná to u některých lidí se zdravotním postižením jsou především předsudky?
Právě proto chci ty předsudky, které u handicapovaných tvoří jakousi pomyslnou zeď oddělující další aktivity, zničit. Příští rok MC Outdoors Riders pořádá další expedici a tentokrát do Ameriky. Nic konkrétnějšího zatím nevím, ale jisté je, že je to otevřené i pro další handicapované lidi.

Vy se expedice příští rok opět zúčastníte?
Bohužel ne, protože se budu připravovat na mistrovství světa na Novém Zélandu v lednu 2011. To je pro mě momentálně vrchol mé sportovní kariéry a budu k tomu i tak přistupovat. Čeká mě velká dřina, ale těším se na to a věřím, že nezklamu sebe ani lidi, kteří za mnou stojí.

A já věřím, že i čtenáři vám budou držet palce.
Expedice Blue Land 2009 si propůjčila název sajdkárové jízdy od dalšího projektu s dobrým srdcem - v Kargyaku v indickém Zanskaru funguje české občanské sdružení Blue Land, které pomáhá v obtížných podmínkách Himálaje místním lidem se stavbou školy, založením první veřejné knihovny a dalšími aktivitami na podporu tohoto ojedinělého etnika, žijícího v nadmořských výškách okolo pěti tisíc metrů.

VOZÍČKÁŘI NA CESTÁCH

MC Outdoors Riders je občanské sdružení, které si dalo za cíl zapojovat handicapované do života motorkářů a obecně zdravých lidí prostřednictvím cestovatelských akcí se sajdkárami. Kromě expedic do Afriky a Asie v loňském a letošním roce nabízí svezení v sajdkáru komukoliv, kdo je handicapovaný a má chuť si jízdu nebo účast na motorkářském srazu vyzkoušet. Kontakt: Bára – tel: 774 507 809.

Motorkáři, kteří chtějí pomáhat vozíčkářům se svalovou dystrofií, v letošním roce založili benefiční vyjížďku MDA RIDE – její první ročník se bude konat první sobotu v září v Praze Letňanech.

Jana Holoubková