Jižní Čechy patří k tradičním regionům s výraznou a silnou pivní kulturou. Zvyk setkávat se v hospodě, „jít na jedno“, je po staletí přenášen z generace na generaci, pomáhá sdílet radosti i starosti širokým vrstvám dospělého obyvatelstva.

„Historicky zde existuje velké množství malých i velkých pivovarů. Jdeme-li i dále do historie, právo várečné patřilo ve středověku v Budějovicích 387 domům. Jihočeská hospoda tedy byla, je a bude místem silné sociální interakce, místem, ve kterém mnohdy probíhá a je soustředěna jediná kultura v obci,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch důvody, proč jako úplně první v republice zapsal pivní kulturu do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury právě Jihočeský kraj.

Ve výběrovém řízení v komisi zasedli zástupci města i významných českých divadel.
Jihočeské divadlo povede režisérka Martina Schlegelová

„Odborná komise se rozhodla vyhovět Jihočeskému muzeu, které podalo ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven návrh oficiálně uznat „setkávání u piva“ jako svébytný jev lidové komunitní a společenské zvyklosti Jihočeského kraje,“ dodal Hroch. Upozornil, že s tradiční jihočeskou pivní kulturou souvisí také místní gastronomické speciality, vybavení interiérů, specifické dekory a mnoho místních zvyků a tradic.

Na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR patří na jihu milevské maškary a tradice vorařství na Vltavě.