„Letošní jihočeské kolo Porty bude zvláštní. Mezi přihlášenými je hodně nováčků, za což jsme vděční. To, že má akce smysl, nejlépe dokazuje fakt, že loňská vítězka Jihočeské Porty, písničkářka Kateřina Syrná, skončila loni v republikovém finále druhá. To je velký úspěch.

Jihočeská Porta
13. duben 2024 od 13 h
Divadlo U Kapličky České Budějovice
Hosté: Jan Nedvěd ml., The Folks

Letos jsme moc rádi, že jako host přijede Jan Nedvěd mladší, který se vrátil na pódia a chystá nové album. Pamětníci mluví o tom, že se na jeho koncertech cítí jako v časech kapely Brontosauři, v níž se spolu v 80. letech proslavili Jan a František Nedvědovi,“ řekla ředitelka festivalu Porta Anna Roytová.Kateřina Syrná, Porta 2023.Kateřina Syrná, Porta 2023.Zdroj: Archiv Porty

Jihočeská Porta nabídne letos historicky nejvíc odměn pro soutěžící. Tradičně dva postoupí do republikového finále a semifinále Porty v Řevnicích u Prahy. Nově ale další soutěžící získají jako bonus například recitály na festivalech Prázdniny v Telči, Hluboká Folkfest, recitál v sále Českého rozhlasu nebo možnost zahrát jako předskokan jedné z hvězd koncertní série na lipenské Stezce korunami stromů. Mezi bonusy jsou i natáčení v nahrávacím studiu Kocis Records v Sezimově Ústí, vystoupení v hudebním cyklu u Vojty Víta nebo hostování s kapelami Bonsai č.3 a Rybníkáři.

Hosty Jihočeské Porty bude kapela Folks.Kapela The Folks.Zdroj: Archiv Porty

Loni měla pětičlenná porota novou podobu. „Změna se osvědčila, a tak i letos budou porotci se soutěžícími mluvit podobně jako při SuperStar, hned po jejich vystoupení. Cílem je dát muzikantům okamžitou zpětnou vazbu,“ řekla Roytová. Předsedou poroty bude Petr Bohuslav, člen skupiny Asonance a moderátor Country radia. V porotě zasedne také hledač hudebních talentů Martin Červinka, který stál u začátků kariéry interpretů jako Tomáš Klus, Marek Ztracený či Jelen. Dále budou v porotě zakladatel Prázdnin v Telči Milan Kolář nebo reportér Českého rozhlasu Petr Kubát.

Porta je nejstarší hudební festival v ČR, zaměřený na folk, country, trampskou píseň a příbuzné žánry. Vznikl v roce 1967. Letos od 28. do 30. června bude finále v lesním divadle v Řevnicích u Prahy. Jako hosté tam vystoupí Žalman, Nezmaři, Cop, Jan Nedvěd ml., Epydemye, Spirituál kvartet, Vojta Kiďák Tomáško či Jarret. Loni se stala vítězkou celostátní soutěže písničkářka Marie Tilšarová. Festival loni přilákal asi 3000 lidí.

Zdroj: Václav Koblenc