Květen

Jihočeský kraj má čtyři nové přírodní památky: Mnišský rybník u Nové Bystřice, rybník Osika mezi Albeří a Klášterem, rybník Růže u Číměře a Vosecký rybník u Střížovic u Kunžaku.

Zablácené holínky z bronzu jsou poctou jihočeským vltavínům. V unikátních botách jich je zasazeno čtrnáct. Vystaveny jsou ve vltavotýnském městském muzeu.

Nového Krále Šumavy začal točit David Ondříček. Minisérii pro Voyo točili filmaři v místech, kudy Josef Hasil skutečně chodil. V hlavní roli televizní trilogie se objeví Oskar Hes.

Červen

Vesnicí roku jsou Albrechtice nad Vltavou. Stříbrnou příčku obsadil Mačkov na Strakonicku a bronz si odnesly Cehnice na Strakonicku. Přihlásilo se 15 obcí.

Dvouapůltunový ocelový kůň Michala Gabriela zdobil budějovické náměstí. Socha je součástí výstavy Umění ve městě a vzbuzovala velkou pozornost místních i turistů.

Na největší mládežnický baseballový turnaj v Evropě dorazila do Hluboké nad Vltavou kolumbijská zpěvačka Shakira. Pod hlubockým zámkem se definitivně rozešla s přítelem Gerardem Piquém.

Nejdelší vlasy v kraji darovala onkologickým pacientům 18letá Andrea Krebsová z Budějovic, která se poprvé v životě nechala ostříhat.

Dálnice D3 k hranici získala územní rozhodnutí. Na rakouské straně se na českou dálnici D3 napojí rychlostní silnice S10.

Přeháňky a bouřky, které se prohnaly jihem, sklízely úrodu. Doprovázeny byly silnými nárazy větru a přívalovými srážkami, na mnoha místech kroupami.

Padaly teplotní rekordy. Teplota v Budějovicích 19. června dosáhla 35,4 °C. Byl tak pokořen rekord z loňského roku o 2,3 °C.

Červenec

Blesková povodeň se prohnala Českým Krumlovem a Týnem nad Vltavou. Škody půjdou do milionů korun. Voda po prudkém dešti valící se z polí a luk vytrhala v Týně dlažební kostky a táhla je až na náměstí.

Tvrz Tichá nedaleko Dolního Dvořiště se po náročné a unikátní rekonstrukci otevřela veřejnosti. Ruinu utopenou ve změti skládky a náletového porostu obnovili nadšenci ze spolku Hrady na Malši.

Symbolickým aktem začala demolice bývalého vepřína v Letech na Písecku. Na jeho místě stával za války romský koncentrační tábor. Vznikne tu památník holokaustu Romů a Sintů. Na jaře by mělo být hotové návštěvnické centrum. Celá stavba potrvá několik let a bude stát sto milionů.

Soud potvrdil vyvlastnění pozemků motocentra u Tábora, které brání dostavbě části dálnice D3. Motocentrum a pneuservis patří bratrům Bratránkovým, kteří o jeho zachování bojují dlouhou řadu let. V místě podnikají od roku 2000. Pozemky včetně nemovitostí patří České republice.

Srpen

Mistryně světa v muškaření je z Kaplice. Součástí zlatého týmu jsou Kateřina Švagrová z Kaplice a Markéta Procházková ze Západočeského územního svazu. Švagrová v norských divokých řekách vybojovala v jednotlivcích 2. místo a získala cenu za největší rybu závodu.

Nově budovanou Jižní tangentu napojila u Českých Budějovic na mezinárodní tah E55 u Včelné kruhová křižovatka. V budoucnu má posloužit jako část obchvatu Budějovic. Hotova má být příští rok.