Jedná se o síť chytrých filtračních stanic, ve kterých si natočíte filtrovanou chlazenou - perlivou i neperlivou - vodu. Uživatelé čepují do své vlastní lahve, a tím šetří stovky tisíc PETek měsíčně. Cílem je maximální úspora plastového odpadu.
Filtrační stanice LOKNI byla slavnostně otevřena v pondělí 20. listopadu v budově Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity, a to za účasti děkanky EF JU Zuzany Dvořákové Líškové, vedení fakulty, studentů a novinářů. „Ekonomická fakulta se nejen hlásí k udržitelnosti, ale jednotlivými malými kroky se k ní snažíme přispívat. A dalším takovým krokem, prostřednictvím kterého budeme šetřit plasty, je právě aplikace a využívání systému LOKNI,“ představila tuto novinku během slavnostního otevření děkanka. Akce se zúčastnili zástupci firmy LOKNI, kteří její slova doplňují: „Začalo nás děsit množství PET láhví a balené vody. Řekli jsme si, že s tím zkusíme něco udělat, a proto jsme vymysleli alternativu LOKNI. Sníme o tom, že si každý kdykoli a kdekoli může natočit čerstvou, perlivou i neperlivou vodu do své láhve.“

Ekonomická fakulta se tak stala prvním místem v Budějovicích, která tuto možnost nabízí. Stanice je přístupná všem studentům, učitelům i ostatním pracovníkům Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a ti si tak mohou zcela zdarma natočit filtrovanou kohoutkovou vodu do vlastní láhve, ušetřit tím množství plastových lahví a přispět k udržitelnosti a ekologickému přístupu k planetě.
Děkanka EF JU Zuzana Dvořáková Líšková u automatu na filtrovanou chlorovanou vodu.
Samotné využívání stanice je jednoduché. Stačí si stáhnout aplikaci LOKNI, vybrat tarif (v případě EF je tarif zdarma) a následně už čerpat. LOKNI vodu filtruje – tedy že ji zbaví i bakterií, nečistot a mikroplastů (větších než 0,2 nm), chlóru i případných pachů. Jedno takové zařízení ušetří ročně 2830 kg plastu. Díky aplikaci navíc uživatelé získají přehled o svém pitném režimu i ušetřených plastech. Každý si může vést přehledné osobní i komunitní statistiky.
Stanice na filtrovanou vodu stojí i v Praze na Hlavním nádraží. Jedná se o první z 12 filtračních stanic, které se budou postupně instalovat na nádražích po celé České republice; v nejbližší době bude i na nádraží v Českých Budějovicích.