Více než tři tisíce začínajících studentů se zapsalo do prvních ročníků na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Ve středu 29. září tu začíná výuka. Od příštího týdne tak krajské město dohromady zaplní na 13 tisíc studujících.

Největší novinkou nadcházejícího akademického roku bude obor Anglický jazyk a literatura na filozofické fakultě, jehož tváří se stal známý překladatel Martin Hilský. „Reagovali jsme na poptávku a nabídli studium odborné angličtiny. Je to dnes světový jazyk číslo jedna a myslím, že studenti cítí, že jeho znalost jim může hodně pomoci při hledání zajímavého zaměstnání,“ řekl děkan Pavel Král.

Jeho slova potvrzuje i fakt, že ačkoli se přijímací zkoušky do nového oboru konaly v netradičním termínu, cestu si k nim našlo šest desítek uchazečů. Vedle anglistiky otevírá filozofická fakulta poprvé také obor Německý jazyk a literatura. Ten je na jihu Čech podle Krále důležitý především proto, že z Českých Budějovic je velmi blízko do německy mluvících zemí.

Velký zájem o studium stále zaznamenává přírodovědecká fakulta. „Loni jsme měli něco málo přes tisíc studentů, letos zase o něco více. Obával jsem se poklesu kvůli demografické křivce, ale zatím zájem trvá,“ komentoval děkan Libor Grubhoffer. Fakulta poprvé otevírá navazující magisterský obor Biologická chemie, který studentům umožní podívat se do zahraničí. „Je to přeshraniční obor, studenti jsou rok u nás a rok v Linci,“ vysvětlil Grubhoffer.

Ačkoli přírodovědecká fakulta nabízí celou řadu oborů, největší zájem je podle Grubhoffera stále o biologii jako takovou. „Pořád táhne, ze všech přírodních věd je nejatraktivnější asi také proto, že tady nejsou na studenty kladeny tak velké nároky co se týče matematiky nebo fyziky,“ uvedl. Velké množství zájemců se ale každoročně hlásí i na obor Aplikovaná informatika. Letos naopak na fakultě neotevřou obory Biofyzika a Fyzika, neobjevil se totiž ani jediný zájemce. „Tyto náročné obory nikdy nestuduje moc lidí, ale je to bonbonek v naší nabídce, který si rádi hýčkáme. Letos to bohužel nevyšlo,“ uzavřel Grubhoffer.

Zhruba tisícovka studentů míří po prázdninách i na teologickou fakultu. Podle děkana Tomáše Machuly jsou nejžádanější obory praktické, to znamená Sociální a charitativní práce a Pedagogika volného času. „Jejich absolventi mají široké uplatnění,“ vysvětlil. Novinkou na fakultě je navazující magisterský obor Filozofie, jediný v Jihočeském kraji.

Celkem nabízí Jihočeská univerzita 245 oborů. V současné době ji tvoří osm fakult a jeden vysokoškolský ústav. Nejvíce studentů navštěvuje fakultu pedagogickou, v jejímž čele stanul na začátku září nový děkan, geograf Michal Vančura.