Tradiční velikonoční výstava v Jihočeském muzeu přibližuje pestrý svět jarních her a zvyků. Návštěvníkům připomíná dříve oblíbené, ale dnes trochu pozapomenuté aktivity, jako jsou káča, cvrnkání kuliček nebo hra čára. „Dále představujeme velikonoční zvyky nebo symboly prostřednictvím unikátních předmětů z našich sbírek. Připraven je i doprovodný program,“ říká programový pracovník muzea Tomáš Svoboda.
„S příchodem jara ožívala nejen příroda, ale i společenský život našich předků, především dětí. V dobách minulých se venkovská i městská mládež scházela k provozování nejrůznějších her, jejichž přirozeným hřištěm byly venkovní prostory. Právě Velikonoce svou hravou povahou k takovým aktivitám lákaly. Spousta lidí dodnes ráda vzpomíná, jak se hraje čára, cvrnkají kuličky, nebo jak se o Velikonocích ťuká s vejci,“ doplňuje k výstavě Tomáš Svoboda.
Hry si lze v rámci výstavy nejen vyzkoušet, ale na informačních panelech jsou i další souvislosti a zajímavosti. Honění káči je lidstvu známou kratochvílí už více než 5000 let nebo že zvyk schovávání vajec zajíčkem byl v minulosti rozšířen i v okolí Českých Budějovic.
V rámci výstavy jsou představeny zvyky typické pro jižní Čechy, ale i ostatní regiony. Zatímco loni přiblížili na jihu Čech zvyk z Rakovnicka - věšení preclíků o liščí neděli - letos prostřednictvím prostorového diorámatu ukazují živý zvyk udržovaný přibližně ve třiceti vesnicích východních Čech: vodění jidáše. Jedná se o obchůzku s maskovanou postavou na Bílou sobotu, při které jsou účastníci v jednotlivých domech obdarováni za službu předchozího řehtání.
Na své si přijdou i milovníci pokladů z muzejních sbírek. Těšit se lze na typické jihočeské kraslice nazývané straky, tradiční kynuté pečivo, řehtačky, klapačky a předměty spojené s křesťanským příběhem velikonočních svátků.