Je to o 1, 3 milionu korun víc než v loňském roce. Nejvíc peněz připadne na obnovu památkově chráněných nemovitostí. Patří mezi ně i Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

„Zhruba na polovinu roku plánujeme zahájení celkové rekonstrukce hlavní budovy, která vyjde na 24 milionů korun. Rádi bychom tu měli víc výstavních prostor i kluboven,“ nastínil ředitel Pavel Šafr. Oprava potrvá nejméně dva roky. Muzejní sbírky se na tu dobu přestěhují do náhradních objektů, například do areálu budějovické nemocnice nebo do bývalých pozemních staveb. „Budova je stará už přes sto let. Muzejnictví za tu dobu doznalo takových změn, že už současné prostory nedostačují,“ vysvětlil ředitel Šafr.

O krajské peníze na obnovu památek se mohou ucházet i soukromí majitelé chráněných nemovitostí. Patří mezi ně třeba Tomáš Pek, který vlastní tvrz Cuknštejn v Novohradských horách. Letos by se rád pustil do vnitřních instalací vodovodu a kanalizace a chtěl by dodělat i jednu dřevěnou podlahu.

O dotace z kraje však v této souvislosti žádat nebude. „Naposledy jsem tak učinil před šesti lety a nemám to v plánu ani nyní. Čerpání peněz z evropských fondů je poměrně komplikované a granty kraje zas nejsou příliš velké. Přenechám je tedy těm, kteří mají se sháněním peněz větší starosti,“ reagoval Pek.

Do oprav se pustí i některé jihočeské hrady a zámky. Památkáři by letos rádi dokončili třeba rekonstrukci vily na zámku Kratochvíle. Plánují i celkovou opravu opatství ve Zlaté Koruně nebo úpravy nádvoří a parku ve Zvíkově.

„Disponujeme vlastními penězi, které jsou určeny právě na opravy hradů a zámků. Předpokládáme, že do stavebních úprav a restaurování půjde letos kolem 50 milionů korun,“ zmínil šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Částka jeden milion korun z krajského rozpočtu připadne i na obnovu drobné sakrální architektury, jako jsou kapličky a boží muka. Například na Borovansku a Trhosvinensku začalo loni působit občanské sdružení Drobné památky nejjižnějších Čech, které si klade opravu těchto církevních staveb za svůj hlavní cíl.

„Za loňský rok jsme opravili pět kapliček. V Ledenicích a ve Strážkovicích jsme dělali nové fasády a ve Slavči jsme jednu kapličku komplet nově postavili z ruin,“ popsal místostarosta sdružení Jan Salva.

Podle manažerky spolku Zuzany Guthové si loni sdružení o krajské dotace nepožádalo, protože vzniklo až v době, kdy se peníze rozdělovaly. Financování tedy zajišťovalo prostřednictvím peněz z místní akční skupiny Růže a díky dotaci od nadace Via. „Jestli si budeme žádat letos, ještě v tuto chvíli nevím, sejde se teprve výbor a probereme to,“ uvedla Guthová.

Jak dodala mluvčí kraje Kateřina Koželuhová, grantové programy pro letošní rok musí ještě schválit krajští zastupitelé. S největší pravděpodobností se tak stane na zasedání, které je naplánováno na úterý 15. února. Pokud se tak skutečně stane, budou na internetových stránkách krajského úřadu k dispozici už o dva dny později, tedy ve čtvrtek 17. února. „Termíny pro ukončení příjmu žádostí by měly být někdy v polovině měsíce března,“ uzavřela Koželuhová.

Kolik peněz dává kraj na památky

Rok - Částka
2009 - 24, 9
2010 - 17, 5
2011 - 18, 8

Grantové programy 2011
Nemovité památky - 13, 6
Obnova chráněných staveb - 2, 5
Movité kulturní dědictví - 1, 0
Drobná sakrální architektura - 1, 0
Předprojektová příprava - 0, 7
(Pozn. Částky jsou v milionech korun)