V čele Jihočeské univerzity stane poprvé žena. Včera odpoledne o tom rozhodl Akademický senát, který do funkce rektorky vybral dosavadní děkanku ekonomické fakulty Magdalenu Hrabánkovou.

„Každý, kdo jde do voleb, chce zvítězit, ale jsem do jisté míry na rozpacích, protože protikandidáti byli velmi kvalitní,“ reagovala bezprostředně po zvolení. V nové roli by podle svých slov chtěla především podporovat vědu a výzkum, budovat prestiž školy a získat stabilní okruh mecenášů. Hrabánkovou však musí do funkce ještě jmenovat prezident republiky. „Předpokládáme, že tak učiní k 1. březnu, protože funkční období rektora Bůžka končí 28. února,“ dodal předseda Akademického senátu Alois Křišťan.

Již podruhé volil včera Akademický senát Jihočeské univerzity rektora pro následující čtyři roky. Tentokrát úspěšně, v čele školy stane děkanka ekonomické fakulty Magdalena Hrabánková.

Ta získala těsnou nadpoloviční většinu, tedy 23 hlasů. V minulé volbě ji podpořilo pouze 20 senátorů. „Nevím, co bylo rozhodující, možná mé zkušenosti z ekonomie, které mohou být přínosem v době finanční krize,“ komentovala. Hrabánková zvítězila hned v prvním kole tajné volby. Porazila dva protikandidáty, pro děkana přírodovědecké fakulty Libora Grubhoffera hlasovalo 19 senátorů, děkan zemědělské fakulty Miloslav Šoch dostal tři hlasy.

„Funkci rektora chápu jako službu univerzitě,“ zdůraznila Hrabánková těsně po zvolení. V nové roli chce především rozvíjet vědu a výzkum, zpopularizovat výsledky a budovat tak prestiž školy a získat nové mecenáše. Přiznává ale, že následující čtyři roky nebudou jednoduché.
„Určitě to bude složité, ale já s tím počítám. Je to pro mě výzva, chci ještě nějak uplatnit své zkušenosti a pomoci univerzitě,“ dodala.

Podle předsedy Akademického senátu Aloise Křišťana se však Hrabánková oficiálně stane rektorkou, až poté, co ji jmenuje prezident republiky. Ten by tak měl učinit k 1. březnu. „Nyní mě čeká takové zvláštní období, kdy končím jako děkanka, ale ještě nebudu rektorkou. V žádném případě však nehodlám do konce února odpočívat, budu se postupně seznamovat s rektorátem a dalšími věcmi, které k tomu patří,“ uzavřela.

Funkční období dosavadního rektora Václava Bůžka vyprší k 28. únoru příštího roku, Hrabánková se tedy funkce ujme pravděpodobně 1. března.

Magdalena Hrabánková

Získala profesuru v oboru odvětvové ekonomiky a managementu, přednášela mimo jiné na třech maďarských univerzitách. Dva roky pracovala jako poradkyně předsedy vlády České republiky pro zemědělství a životní prostředí, nyní je poradkyní ministra zemědělství. Od roku 2007 stojí v čele ekonomické fakulty Jihočeské univerzity.