Nejlepší obcí jihočeského kraje je Dražíč na Českobudějovicku. Rozhodla o tom desetičlenná komise, která ve čtvrtek vyhlásila výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku 2011.

„To je výborná zpráva, mám z toho radost. Určitě si to zasloužíme, protože Dražíč teď vypadá opravdu krásně a panu starostovi se podařilo dát dohromady lidi, všichni tu spolupracují,“ reagoval rodák Miroslav Hron.

O titul letos usilovalo 33 obcí, což je nejvyšší počet v historii. Porota musela všechny navštívit během osmi dnů a teprve v noci na čtvrtek rozhodla o vítězi. Dražíč zaujala svou upraveností, netradičními kamennými chodníky i výsadbou zeleně. „Na svou velikost má navíc velice bohatý spolkový život. Líbil se nám také zrekonstruovaný špýchar. To je podle mého názoru budova, která patří do tradiční venkovské výstavby, a tady se ji podařilo zachránit a najít pro ni využití,“ doplnil předseda komise Jan Jílek.

Na druhém místě skončila obec Drahonice ze Strakonicka, třetí jsou Borovany na Písecku.

Dražíč vyhrála díky špýcharu i chodníkům


Na tři roky si dali od soutěžení pauzu, pak si řekli, že to přeci jenom ještě naposledy zkusí. Zvítězili. To je příběh obce Dražíč na Českobudějovicku, která byla včera vyhlášena jihočeskou Vesnicí roku 2011.

„Ze začátku jsem tomu nevěřil, pak jsem byl na měkko. Pro tak malou vesnici je to velké ocenění, vždyť se tu o všechno musí postarat jen pár lidí,“ komentoval starosta Jaroslav Moule. Ten stojí v čele obce 13 let. Minulý rok už kandidovat nechtěl, ale nakonec se nechal přesvědčit a úspěch v soutěži nyní považuje za vyvrcholení své práce.

Myslí si, že za uplynulé roky se v Dražíči podařilo mnohé zlepšit. Stejný názor měla i hodnotící komise. „Je tam jednoznačně vidět pokrok. Dospěli tu k tomu vlastní pílí a letos si vítězství opravdu zasloužili,“ uvedl předseda komise Jan Jílek.

Porotu zaujalo hlavně to, že obec je příkladně upravená, má dobře vyřešenou infrastrukturu ve všech místních částech, velice bohatý spolkový život i kvalitní zeleň. Líbil se také opravený špýchar, který je nyní využíván k ubytování, společenských akcím a pro pohostinství. „Mně navíc upoutala jejich péče o životní prostředí a systém kanalizace. Velmi zajímavé jsou i kamenné chodníky. Dnes je trendem zámková dlažba, ale tady to udělali přírodně,“ doplnil Tomáš Korejs, místopředseda komise a starosta obce Čížová, která získala prvenství loni.

Dražíč bude Jihočeský kraj reprezentovat v celostátním kole soutěže. To se uskuteční v září. „Do té doby ještě musíme upravit nějaké drobnosti, abychom neudělali ostudu,“ reagoval Moule s úsměvem.

Druhou úspěšnou vesnicí z Českobudějovicka je Pištín. Tomu porota udělila Bílou stuhu pro obec, která se aktivně věnuje činnosti mládeže. „Ocenili jsme, že obnovili tradici baráčníků a zapojili do toho mladé lidi. Bylo vidět, že starosta si váží toho, jak se dokáží převléct do krojů a udržovat tradici, kterých v jižních Čechách už moc není,“ vysvětlil Jílek. Plusové body podle něj Pištínu získalo i mládežnické družsto hasiček, které patří mezi jedno z nejlepších v kraji.

„Můžu říct jenom to, že jsme rádi. V nějaké ocenění jsme doufali, ale spíš jsme mysleli, že by to mohlo být za spolkový život, protože ten je tu opravdu rozvinutý,“ uvedl starosta Jaroslav Havel. Pištín soutěžil letos podruhé, v loňském roce získal Diplom za péči o kulturní dědictví. „Příště se přihlásíme znovu. Máme dílčí úspěchy, takže věřím, že by to mohlo vyjít i na hlavní cenu,“ dodal Havel.

Porota letos na jihu Čech vybírala Vesnici roku z 33 uchazečů. „Bylo to velmi náročné, protože jednotlivé obce se vyrovnávají. Všude třeba perfektně funguje spolkový život, což pro mě bylo fantastické,“ popsal Tomáš Korejs. Coby starosta se navíc nechal mnohým inspirovat. Zaujalo jej, jak někde používají přírodní materiály či způsob organizace spolků. „Pochopil jsem, že iniciativa vždycky musí přijít zezdola, od občanů. Na obci pak je, aby to podpořila,“ vysvětlil.

Vítězství v soutěži podle něj přinese vesnici řadu výhod. „Nám to určitě pomohlo. Čížová se zviditelnila a také se to ještě více semknulo obyvatele. Díky prestižnímu ocenění byli na svou obec skutečně hrdí,“ uzavřel.

OCENĚNÍ V KRAJSKÉM KOLE SOUTĚŽE
1. místo – Dražíč, Českobudějovicko
2. místo – Drahonice, Strakonicko
3. místo – Borovany, Písecko
Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí– Nerestce, Písecko
Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu– Řepeč, Táborsko
Modrá stuha za společenský život v obci – Strunkovice nad Blanicí, Prachaticko
Bílá stuha pro obec, která se aktivně věnuje činnosti mládeže – Pištín, Českobudějovicko
Zlatá cihla za příkladné stavby na venkově – Chlumany, Prachaticko
Cena naděje pro živý venkov – Drachkov, Strakonicko
Diplom za vzorné vedení obecní knihovny – Jarošov nad Nežárkou, Jindřichohradecko
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky – Přeštěnice, Písecko
Diplom za péči o kulturní dědictví – Mojné, Českokrumlovsko