Další dotace v celkové výši zhruba 75,7 milionu korun navrhla k rozdělení rada Jihočeského kraje na svém posledním zasedání. Návrh nyní zamíří podle náměstka hejtmanky Pavla Hrocha do zastupitelstva ke schválení.

Krajští zastupitelé tak budou podle Pavla Hrocha na svém zasedání, které se koná ve čtvrtek 25. června, schvalovat třeba dotaci milion korun na podporu a rozvoj protidrogové politiky, 6,9 milionu na podporu cestovního ruchu, šest milionů pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí, 2,5 milionu na podporu školství, 635 tisíc na podporu vzdělávání lékařů. „Dále pak dotaci 1,5 milionu korun na podporu rodinné politiky, šest milionů na rozvoj hospodářsky slabých oblastí a 1,23 milionu na zřizování nových oplocenek,“ doplnil náměstek hejtmanky.

Částka 50 milionů korun je určena na sportovní činnost dětí a mládeže. Patří sem dotace v řádech desítek tisíc pro četné kluby v kraji nebo pro požární sport mládeže. "Podporujeme i malé kluby. Peníze dostanou fotbalisté, vodáci, basketbalisté, střelci," naznačuje, jak všestranné je zaměření dotací Pavel Hroch. Významnější částky v řádu statisíců korun pak na mládež dostanou českobudějovické Dynamo nebo VK Jihostroj. Sportovní dotace musely být oproti předpokladům sníženy o pět milionů, ale podařilo se je zachovat alespoň v loňské úrovni.

Jihočeský kraj letos musel plánované dotace snížit o více než 60 milionů korun. Z původních 39 dotačních programů jich bylo 11 zcela zrušeno. "Je to v důsledku propadu daňových příjmů," vysvětlil Pavel Hroch a připojilže některé programy jako například opravy komunikací nebo vzdělávání lékařů ale zůstaly beze změny.