Náplní jejich práce je podle mluvčí krajského úřadu Hany Brožkové pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny s vyřízením registrační procedury, jako je vyplňování registračních dokumentů.

Zájemci, hlaste se na e-mailu: pomahameUkrajine@kraj-jihocesky.cz

"Vy všichni, kteří chcete lidem z Ukrajiny pomoci s orientací v prostředí a tlumočením, hlaste se, prosím, na e-mailu pomahameUkrajine@kraj-jihocesky.cz. Nemusíte být nutně tlumočníky nebo rodilými mluvčími ukrajinského jazyka, ale je to samozřejmě výhoda," vyzývá.

Dále doplňuje, že přestože se jedná o dobrovolnickou činnost, z důvodu pojištění a odpovědnosti bude se všemi dobrovolníky uzavřena dohoda o provedení práce.

Jihočeský kraj v čele s hejtmanem Martinem Kubou se snaží pomoci Ukrajině i případným uprchlíkům na našem území všemi možnými způsoby. „Na Ukrajinu odešleme zdravotnický materiál. Infuze, kanyly, dlahy, obvazy na popáleniny, léky a spoustu dalších věcí, které nutně potřebují,“ uvedl Kuba s tím, že dopravu řeší s ministryní dopravy Janou Černochovou.

„Uděláme maximum, abychom pomohli tam, kde jako kraj můžeme. Jihočeši stojí za Ukrajinou,“ dodal hejtman. Tento materiál je dle mluvčí jihočeských nemocnic Kateřiny Koželuhové shromažďován na krajském úřadě. „Nemocnice v pondělí před poledne vypravily sanitní vozy s potřebným materiálem. Vše se soustředí v Budějovicích na krajském úřadě, a ještě dnes by mělo pravděpodobně odejít směr Ukrajina,“ sdělila.

Jak doplnila mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje Hana Brožková, kraj zřídil na svém webu také speciální odkaz pro ukrajinskou pomoc, ten je také přeložen do azbuky. „Jedná se o stránky Pomáháme Ukrajině. V následujících dnech začne fungovat také Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Půjde o přijímací středisko sloužící především pro zajištění ubytování pro příchozí uprchlíky,“ vysvětlila.

Podmínky se dle jejích slov stále mění. „Kraj postupuje v úzké spolupráci s vládní ministerskou úrovní a koordinuje pomoc s ostatními obcemi,“ dodala Brožková.

Aktuálně se lze dotazovat přes centrální email pomahameUkrajine@kraj-jihocesky.cz. Na uvedený email se mohou hlásit také tlumočníci z ukrajinštiny. Fyzické a právnické osoby nabízející ubytovací kapacity zde naleznou odkaz na registrační formulář. Na stránkách posléze vznikne databáze nabízené pomoci. Ke stažení jsou zde také potřebné formuláře pro registraci cizinců.

Volat lze zatím na oddělení krizového řízení 386 720 240. Po vzniku centra se sídlem na Letišti Planá u Českých Budějovic, budou jeho pracovníci kromě ubytování organizovat také vydávání dokladů, stravování a humanitární pomoc.

Uprchlíci na webu krajského úřadu najdou další užitečné kontakty, například na nejbližší odbory azylové a migrační politiky v jižních Čechách, které se zabývají pobytem cizinců v regionu.

Kraj pošle materiál za sedm milionů

Zdravotnický materiál za zhruba sedm milionů korun pošle na pomoc válkou zmítané Ukrajině Jihočeský kraj. Věci zaměřené převážně na poskytování akutního ošetření raněných, tzv. traumamateriál, svážely dnes do krajského skladu auta z jihočeských nemocnic, aby je bylo možné na Ukrajinu poslat co nejrychleji. V pondělí 28. února to potvrdil hejtman Martin Kuba s tím, že situace v zemi se, bohužel, zhoršuje.

Kraj podle Kuby na Ukrajinu konkrétně pošle například infuze, infuzní sety, kanyly, škrtidla, obvazy či materiál proti popáleninám. „Zprávy z posledních hodin, jak zesilují ruské útoky, naznačují, že bude mnohem více zraněných, než se původně předpokládalo. Proto je tam nutné dostat zdravotnický materiál co nejrychleji. Využili jsme toho, že kraj je vlastníkem jihočeských nemocnic a věci pro Ukrajinu se nám podařilo nashromáždit prakticky během jednoho odpoledne. Nyní hledáme nejkratší cestu, jak je do východoevropské země dopravit. Komunikujeme kvůli tomu s ukrajinskou ambasádou v ČR, která je schopna převoz do země v co nejkratším čase zajistit. Naší prioritou je, aby byl materiál již zítra na cestě do oblastí, kde jej nejvíce potřebují,“ nastínil hejtman.