Jak informovala za Jihočeskou záchrannou brigádu kynologů (JZBK) její mluvčí Petra Kučerová, pohřešovaná žena byla naposledy viděna 11. července 2022 kolem poledne v obci Strašice na Rokycansku. "Atestovaný Pavel Troller s Brigitte byli společně s dalšími kolegy dobrovolníky ve středu ráno povoláni do rozsáhlé pátrací akce za podpory všech složek integrovaného záchranného systému (IZS) včetně pátracího vrtulníku. Zhruba po dvou hodinách byla pohřešovaná seniorka nalezena a označena spolehlivým štěkotem Brigitte," přiblížila.

Za úspěšným nálezem podle Kučerové stojí nekonečné hodiny práce a tréninků za každého počasí, za každé situace a v nejrůznějším prostředí. "Jedná se o dobrovolnickou činnost, která hluboce prorůstá naším osobním životem a která se stává prioritou. Dvojice jako je Pavel s Brigitte nám ale ukazují, že to má smysl a že splněným atestem to nekončí. Díky všem, kteří se rozhodnou naplno jít tímto směrem," uvedla Petra Kučerová z JZBK.

Nalezení až po dvou dnech

Podle tiskového mluvčího Horské služby Radka Zemana, se na záchranné akci podílelo také 5 psovodů z řad horských záchranářů se se svými čtyřnohými parťáky. "Žena byla byla ztracená dva dny ztracené ženy a trpí Parkinsonovou chorobou," upřesnil.

Seniorka se ztratila v pondělí kolem 13. hodiny na Rokycansku. "Každé tři hodiny měla brát léky, jinak hrozilo riziko zhoršení zdravotního stavu. Prognóza nebyla příliš optimistická," dodal Zeman.

Od pondělního večera po ženě pátrala policie, která v úterý ráno požádala kynologickou brigádu Horské služby o spolupráci. Na místo vyrazili psovodi z Krkonoš, Šumavy a Krušných hor. "Do úterního večera prohledali horoslužebníci v okolí Strašic na Rokycansku na 200 hektarů zalesněné plochy. Pátrání s negativním výsledkem bylo ukončeno ve 22.30 hodin," uvedl dále.

Ve středu ráno pokračovala rozsáhlá pátrací akce za podpory dalších psovodů, pořádkové jednotky policie a všech složek IZS včetně pátracího vrtulníku. "Zhruba po dvou hodinách, přesně v 10:58, našel třiašedesátiletou ženu pes člena jihočeské kynologické brigády Pavel Troller. Seniorka byla silně podchlazená, zmatená a po dvou dnech v terénu velmi vyčerpaná," popsal Radek Zeman.

Členové Horské služby ve spolupráci s dalšími záchranáři ženě poskytli základní ošetření a na nosítkách ji transportovali k sanitce zdravotnických záchranářů. Celkově kynologové Horské služby prohledali zhruba 300 hektarů plochy. "Paní přejeme co nejdřívější zotavení a pánům a jejich chlupáčům posíláme jako odměnu věnec buřtů," uzavřel.