Lázně Bechyně na Táborsku mají aktuálně 85 procentní naplněnost. Jak informoval ředitel Miloslav Kožnar převahu mají pojištěnci zdravotních pojišťoven, a to 80 procent. „Zbylou část tvoří samoplátci, jedná se o tuzemské hosty,“ podotkl.

Program Covid lázně byl zahájen 1. července, voucher na slevu 4 tisíce korun na minimálně 6 nocí a pět procedur platí do konce roku, lze si jej stáhnout na portálu kudyznudy.cz nebo vygenerovat přímo v jednotlivých lázních. Uplatnit jej může osoba starší 18 let s trvalým pobytem v České republika, která je účastníkem veřejného zdravotního pojištění. Cílem programu je naučit české turisty trávit dovolenou v českých lázeňských zařízeních.

Průměrná délka pobytu u klientů pojišťoven je 26 dní, u samoplátců je to pouze 6 dní. Počátkem prázdniny začala dle jeho slov platit akce – státní vouchery na 4 tisíce korun. „Tato akce byla spojená s mnoha zmatky, nejasnostmi a neinformovaností a situace vlastně trvá dodnes,“ přiblížil Miloslav Kožnar.Lázním dle jeho slov přinesla mnoho starostí a spoustu práce navíc, ale i spokojené klienty.

STOPSTAV DO PODZIMU

„Akce vouchery je podporou klientům, ne však lázním,“ upozornil s tím, že od 8. července mají stopstav přijímání objednávek s využitím voucheru. „Volné termíny ubytování máme až na listopad a prosinec,“ upřesnil.

V případě, že by však došlo k navýšení limitu a počtu voucherů a budou moci uspokojit další zájemce.

Podobně jsou na tom i oblíbené slatinné lázně v Třeboni. Lázeňské domy Aurora i Bertiny lázně podle obchodně provozní ředitelky Libuše Kotilové přijímají v současné době z 99 procent tuzemskou klientelu. „Zahraniční hosté přijíždějí jen ojediněle z Německa, Švýcarska a Rakouska,“ zmínila.

Lázně jsou plné. „V obou domech jsou zhruba dvě třetiny pojištěnců a třetina samoplátců,“ dodala s tím, že v Auroře je kolem 600 klientů a v Bertiných lázní asi 300.

SPÍŠE KOMPLIKACE

Podpora z ministerstva pro místní rozvoj ve formě poukazů zařízením zkomplikovala život, než aby pomohla. „Lázně byly do konce září vyprodané a počet poukazů je limitovaný. Limit byl vyčerpán za první den, kdy byla možnost poukazy vygenerovat a těžko se vysvětluje klientům, že další poukazy nemůžeme uplatnit,“ popsala.

Navíc mají lázně jen orientační čísla pro limity. „Ještě jsme nedostali z ministerstva pro místní rozvoj administrativní zabezpečení, tzv. rozhodnutí. Teprve v den, kdy ho obdržíme, budeme přepočítávat kurz koruny vůči evropské měně a zjistíme skutečný limit,“ vysvětlila Libuše Kotilová.

Vouchery si dle jejího zjištění navíc vygenerovalo plno stávajících klientů, takže projekt ani třeboňským lázním nepřinese nové klienty. „Podobnou akci bychom uvítali spíše v zimních měsících, kdy máme problém s obsazováním depandancí,“ uzavřela.