Celkem 22 potápěčů mají jihočeští hasiči na to, aby pokryli události ve třech regionech. Kromě svého kraje totiž v případě nouze vyjíždějí i na Vysočinu a do Plzeňského kraje. Většinou zasahují při hledání utonulých lidí nebo vyzvedávání utopených aut ze dna nádrží, řekl ČTK vedoucí českokrumlovské skupiny Jiří Urban.

Pod jeho vedením se ve čtvrtek několik potápěčů účastnilo výcviku v nádrži Římov na Českobudějovicku. Hasiči si tak v akci mohli vyzkoušet například barometrovou komoru, která pomáhá při odstraňování dekompresních potíží. "Ty mohou vznikat při potápění ve větších hloubkách. Díky dekompresní komoře je však dokážeme hned na místě odstranit a třeba tím i zachránit život," uvedl Urban.

Dekompresní komoru vlastní výcvikové středisko v Borovanech na Českobudějovicku. Zařízení, které stojí až několik milionů korun, je jedinou mobilní komorou v kraji.

Potápěči hasičských sborů mohou provádět zásahy v hloubce maximálně 40 metrů. Urban uvedl, že je to tím, že potápěči nejsou školeni na užívání hloubkových směsí na dýchání. Zkušení potápěči prý mohou ve výjimečných případech zasahovat až 60 metrů pod hladinou. "Pamatuji si, že jsme jednou hledali utonulého na Orlíku v hloubce asi 59 metrů. Ale to nebývají moc časté případy," řekl Urban.

Potápěči hasičských sborů vyjíždějí většinou hlavně při záchranných akcích v takzvaném prvním sledu. To znamená bezprostředně po tom, co k nějaké události dojde. "Stává se, že i několik desítek minut po tom, co lidé nahlásí, že viděli, jak se někdo topí, může ten člověk ještě žít. A právě v takových chvílích zasahujeme," řekl Urban.

Pokud se jim bezprostředně nepovede člověka pod hladinou najít, stává se z události pátrací akce, kterou vede policie. "Ta má své hasiče, ale někdy nás požádají o pomoc a my na místě zůstaneme spolupracujeme s nimi," řekl.

Urban uvedl, že počet 22 potápěčů na tři kraje není nijak vysoký. Podle něj by jich mohlo být u hasičů i více. Zájemci prý jsou, ale ne vždy splňují potřebné předpoklady. "Každý uchazeč musí v Praze podstoupit velmi specifické zdravotní testy a ne každý jimi projde," řekl Urban.