„Z posledního jednání klubu mám dobrý pocit,“ říká místopředseda klubu a jediný jihočeský poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio s tím, že další odchody poslanců neočekává. Domnívá se, že vláda se vyrovná i s hrozbou rozpadu kabinetu. „Já za sebe udělám vše pro to, aby se to nedělo,“ řekl Deníku Paggio k možnosti, že by padla vláda a konaly se předčasné volby. "Kdybychom opustili vládu, tak variantou je velká koalice nebo předčasné volby," řekl poslanec za VV a připojil, že ani jedno podle něj není dobré. Navíc by předčasné volby znamenaly podle Paggia další náklady pro státní pokladnu, která šetří kde může.

Krize ve vládě se vyostřila poté, co se strany koalice začaly navzájem dohadovat, kdo ještě by měl nebo neměl odstoupit po Vítu Bártovi. V této souvislosti se objevily i spekulace o možném rozpadu kabinetu Petra Nečase.

Jenže pád celé vlády by mohl ohrozit veškeré reformy, které kabinet prosazuje. „Je to velký malér, co se odkrylo,“ říká na jednu stranu senátor za ODS a hlubocký starosta Tomáš Jirsa, ale dodává, že si lze těžko představit, že by mohl Nečas dělat reformy společně s Bohuslavem Sobotkou. „Nezbývá, než se nějak dohodnout,“ míní na adresu krize Jirsa.„Já si myslím, že je to mazec a že se to veřejnosti prostě nedá vysvětlit. Odkrylo se to, co jsme tušili, ale nebyly pro to důkazy,“ říká ale zároveň k aféře Víta Bárty (VV) senátor za ODS Tomáš Jirsa.

K možnosti odchodu některých dalších ministrů za Věci veřejné z vlády Jirsa míní, že někteří ministři jsou slabí, i když se nepočítá jejich spojení s firmou ABL, a dodal, že pokud chybějí vhodní náhradníci mezi poslanci, mohly by si Věci veřejné vypomoci kandidáty, kteří by ani nebyli z řad poslanců.
„Hlavně ale vláda trestuhodně ztrácí ve vzájemných půtkách a ztrácí drahocenný čas pro reformy,“ konstatoval k vládní krizi Jirsa.

Věci veřejné ale tlak na své ministry odmítly a nechtějí obětovat pouze své lidi na základě skandálu, kde hlavní roli hraje Vít Bárta. Požadují, aby případně padaly i další hlavy, i ministrů za ODS a TOP 09. „Jestliže čistý stůl, tak pro všechny,“ zdůrazňuje Viktor Paggio, jihočeský poslanec Věcí veřejných, a dodává i jména Alexandra Vondry (ODS), Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Fuksy (ODS), kteří mají podle Paggia z různých důvodů také máslo na hlavě.

Přitom ale Paggio přiznal, že už se hledá nástupce za Víta Bártu na ministerstvo dopravy.

Paggio si také myslí, že v současné situaci nemají ODS a TOP 09 sílu, aby tlačily VV k dalším jednostranným ústupkům.

Se snahou rozšířit demise na ostatní strany však nesouhlasí jihočeský poslanec za TOP 09 Zdeněk Bezecný. „Není důvod měnit naše ministry,“ konstatoval Bezecný a doplnil, že to vidí jen jako záměr Věcí veřejných rozšířit problém, který se týká ABL a Víta Bárty, na celou vládní koalici.

K pravděpodobnému dalšímu vývoji krize Bezecný poznamenal, že předpokládá, že postoj předsedy vlády Petra Nečase je jednoznačný a že v pondělí přinese prezidentovi návrh na odvolání ministrů za VV Radka Johna a Josefa Dobeše. Ohledně toho, že by potom mohla být na vážkách podpora Věcí veřejných pro vládní koalici, poslanec za TOP 09 řekl, že je přesvědčen, že poctiví politici z Věcí veřejných si v současné krizi uvědomí svou odpovědnost vůči voličům.

Podobně upozornil Tomáš Jirsa na to, že Věci veřejné přes všechno zůstávají pravicovou stranou.