Přesněji řečeno, v této hodnotě tam vypustí násadu. Jenže ta skončí nejen na háčcích těch, kteří mají povolenky a za lov si dopředu zaplatili a odpracovali brigády. Svůj díl si z rybí obsádky pravidelně uloupí i vydry a kormoráni. Rybáři proto už druhý rok žalují na vydry nejen na úřadech, ale také u soudu.

Vloni sportovní rybáři se žalobou o náhradu škod uspěli, a tak se podle technika jihočeského svazu Tomáše Kepra domnívali, že jednání o náhradách už bude bezproblémové. „Měly jsme vyhrané spory se státem,“ zdůrazňuje Tomáš Kepr. Jenže letos se jim žádosti o náhradu začaly znovu vracet zpět a tak na jaře podali novou žalobu. „Rozumíme tomu, že vydra do přírody patří,“ říká hospodář jihočeského svazu Milan Hladík, ale připomíná, že když chce stát vydru chránit, musí někdo za ní zaplatit škody.

Rybářům vadí třeba to, že ryby, puštěné do řek a rybníků nejsou náhle podle zákona „nikoho“. Těžko se proto jedná o náhradách. Přitom výchova z plůdku a další péče o násady stojí každý rok v jižních Čechách necelých třicet milionů korun. Podle jednatele jihočeských sportovních rybářů Jana Štěpána rybáři letos nasadí do svých revírů například 290 000 kusů kapra nebo 101 000 kusů pstruha duhového.

Vydra není jediný problém, který sportovní rybáře trápí. Ještě větší škody působí kormoráni. Někde způsobují až  decimaci ryb a ohroženi jsou zejména lipani. Sportovní rybáři z Plzeňska proto kvůli kormoránům už také podali žaloby.
Alespoň malou útěchou ve starostech všedního dne je rybářům blížící se začátek sezony na pstruhových vodách. Lov odstartuje 16. dubna. Každý rok je to velký svátek, na který si někteří nadšenci berou i dovolenou.