Talentovaným mladým technikům, možná i budoucím špičkovým manažerům velkých průmyslových podniků, poděkovala za vynikající reprezentaci kraje hejtmanka Ivana Stráská v úterý 4. září. Šestičlenné smíšené družstvo žáků Základní školy Šindlovy dvory z Českobudějovicka a Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek získalo za svůj model lanovky ze stavebnice Merkur druhé místo v celorepublikovém finále soutěže Talenty pro firmy (T-profi).

To se konalo letos v polovině dubna v Praze a hlavním smyslem soutěže bylo směřovat děti na technické školy hravou formou.

Ivana Stráská ocenila zejména schopnost jejich týmové spolupráce. „Návštěva byla velmi příjemná. Ukázalo se, že naše děti jsou šikovné a umí mezi sebou bez potíží komunikovat i napříč generacemi,“ uvedla hejtmanka s tím, že i při společném setkání bylo patrné, že si mladí zástupci středních i základních škol dobře rozumějí. „Navíc jsou tyto děti schopny dát společně dohromady smysluplný technicky náročný a plně funkční výrobek, což je dobrá zpráva,“ dodala hejtmanka.

Při pražském finále družstvo stavělo v časovém limitu dvou hodin funkční lanovku ze stavebnice Merkur. „Fungovala velice dobře a náš tým byl opravdu bezva,“ poznamenala Anna Wiererová, žákyně Základní školy Šindlovy Dvory a jediná dívka týmu. Za pravdu jí dal i její týmový kolega Jakub Pavelka ze Střední průmyslové školy v Písku. „Naše družstvo bylo super, scházeli jsme se už před samotnou soutěží a měli tak možnost se dobře sehrát,“ uvedl Pavelka a přiznal, že konkurence ostatních týmů se neobával. „Soustředili jsme se hlavně na to, abychom co nejlépe splnili náš úkol, člověk pak není stresovaný a daleko lépe se mu pracuje,“ vysvětlil Pavelka.

Jedním z nejpalčivějších problémů tuzemských strojírenských podniků je v současné době prakticky bez výjimky nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Personální krize v kovoprůmyslu se již projevuje v rozsahu přímo ohrožujícím realizaci nových zakázek i další rozvoj firem. Dílčí cestou z této krize je podle hejtmanky Ivany Stráské společný postup škol, kraje, státu, odborů a zaměstnavatelů, který bude jednak motivovat mladé lidi i jejich rodiče k zájmu o technické obory už při výběru střední školy.

„Podporujeme proto každou aktivitu, která školákům umožní bližší setkání s technikou a pomůže jim uvědomit si, že technické vzdělání má budoucnost. Jsme vděční, že se akce tohoto druhu konají a do budoucna jsme připraveni se takových projektů účastnit,“ zdůraznil Jaroslav Kopp, ředitel společnosti Kern-Liebers CR.

Loňské krajské kolo T-Profi se konalo v rámci 23. ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. V celostátním kole se pak Jihočeši utkali se 14 týmy ze všech krajů ČR, tedy s celkem 84 soupeři.