Padesát obrazů jihočeských výtvarníků najednou můžete vidět na krajském úřadu. Výstava Artists Meetup je přístupná ve 2. a 3. podlaží hlavní budovy úřadu, vždy v provozních hodinách.

Prodejní výstavu olejomaleb Adama Popenko zahájila v knihovně na Lidické primátorka Dagmar Škodová Parmová. Spoluorganizátory jsou magistrát, ukrajinské komunitní centrum Nadija a Galerie Procházka. „Výtěžek z prodeje obrazů bude zaslán Mezinárodnímu dobrovolnickému logistickému centru Marlog na nákup léků a zdravotnického materiálu pro ukrajinské vojáky. Navíc mám k malířskému umění i osobní vztah. Přála bych si, aby výstava byla úspěšná a mohla splnit své poslání,“ uvedla primátorka. Autor obrazů Adam Popenko žije v Česku už od roku 2005. Teď se snaží pomoci rodné zemi prodejem vlastních obrazů.

Santini slaví

Jubilejní 30. přednáškový cyklus, který od roku 2006 pořádají v Budějovicích památkáři, zahájí 6. března přednáška o barokním architektovi Santinim, jehož 300. výročí úmrtí si letos připomínáme.

"Autor přednášky Jiří Balský přiblíží osobnost architekta, jeho rodinný původ, inspirace jeho tvorby, charakteristické znaky jeho rukopisu i vybrané příklady staveb. Především se ale zaměří na stavby na území východních Čech, o nichž se přednášející na základě svého výzkumu domnívá, že je Santini navrhoval. Je překvapivé, kolik a jakých staveb na tomto území je možné tomuto geniálnímu staviteli připsat," uvedla za památkový ústav Markéta Slabová.

O špitálu i zámku

Přednáška, která se koná 6. března od 17 h, zahájí jubilejní 30. přednáškový cyklus Národního památkového ústavu v Budějovicích. Další přednášky se uskuteční v termínech 20. 3., 3. 4., 17. 4., 2. 5. a 22. 5. Těšit se lze na vyprávění o rozsáhlé obnově zámku Telč (20. 3. přednáší Roman Dáňa), o budějovickém špitálu Nejsvětější Trojice v proměnách času (3. 4. přednášejí Milena Hajná a Petr Pavelec), o zámku Jezeří (17. 4. přednáší Hana Krejčová), o obnově někdejšího vdovského sídla Anny z Rogendorfu v Českém Krumlově (2. 5. přednáší Jiří Bloch) nebo o restaurování motorového železničního vozu Slovenská strela (22. 5. přednášejí Jiří Střecha a Jan Palas).

Začátek přednášek je vždy v 17 h a konají se v sále Národního památkového ústavu na Senovážném. Vstupné je volný.

Z kamínku drahokam

Výstavu malířky Šárky Růžičkové Zadákové Z kamínku drahokam hostí týnská městská galerie. Výstava se koná do 9. dubna, dernisáž se připravuje na pátek 31. března od 18 h. Šárka Růžičková Zadáková (*1982) žije a pracuje v Praze, studovala SUPŠ v rodné Bechyni, v letech 2002 - 2008 pak Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér malba.

V Týně nad Vltavou připravili i přednášky. V kulturním centru Špejchar klub pokračuje tradiční cyklus Sedm týdnů se svatou Anežkou. V příštím týdnu se koná přednáška teologa a filozofa Tomáše Machuly, a to 10. března ve Špejchar klubu od 18 h. Od něj pak štafetu převezme 15. března od 18 spisovatel, teolog a kněz Marek Orko Vácha.

V Alšovce více světla 

V Alšově jihočeské galerii se chystá komentovaná prohlídka a křest katalogu k výstavě Monika Žáková - Více světla. Akce se koná

v sobotu 11. března od 15 h v jízdárně Alšovky v Hluboké. Katalog pokřtí novinář a publicista Honza Dědek, komentovanou prohlídkou provede Monika Žáková s kurátorem Janem Kudrnou. Autorkou grafické podoby katalogu je Jana Vahalíková. Monika Žáková promovala v roce 2012 na AVU v Praze v ateliéru Jiřího Sopka. V roce 2014 se umístila na třetím místě v prestižní Ceně kritiků za mladou malbu, udělované autorům do třiceti let.

Honza Dědek napsal i námět a scénáře k některým dílům pořadu 13. komnata vysílaného Českou televizí, například o Janu Nedvědovi, Borisi Hybnerovi, Michalu Davidovi nebo Bořivoji Navrátilovi.Honza Dědek pokřtí katalogZdroj: Deník/ Martin Divíšek

Alšovka připravila i výstavu v muzeu keramiky v Bechyni. Vidět tu můžete abstraktní díla Ludmily Padrtové, která byla s Vladimírem Boudníkem první, kdo se abstrakci v Československu věnoval. Expozice potrvá do 4. června.