Se smíšenými pocity se ze Slovinska vrátil Jiří Hledík z Dobré Vody. Ten minulý týden odcestoval se svým týmem na ultramaratonový závod okolo Slovinska. Plánoval zaútočit na čelní umístění a čas pod šedesát hodin ve své kategorii nad padesát let. Po náročném celoročním tréninku na trenažeru i ve volné přírodě se chystal na nároční profil trati. Čekal ho přejezd Julských Alp přes sedlo Vršič a řada náročných stoupání mezi čtrnácti a osmnácti procenty.

Splnil časový limit a závod dokončil na šestém místě. Přesto je jeho radost pouze poloviční. „Vycházeli jsme z realistických propočtů s ohledem na trénink. Plán byl jet pod šedesát hodin, proto s časem šedesát pět hodin a čtyřicet pět minut nejsem úplně spokojen,“ řekl Jiří Hledík.

Zlom přišel na devítistém padesátém kilometru, kde přišly nepříjemné zdravotní problémy. „Na start závodu jsem nenastoupil stoprocentně zdravý. Zlobily mě průdušky, jako důsledek dlouhých tréninků na začátku jara v chladném počasí. Dvě stě kilometrů před cílem se problémy vrátily a přidaly se také žaludeční potíže. Nemohl jsem skoro nic sníst. Na tomto místě jsme definitivně ztratili naději na kontakt s čelem závodu a na čas pod šedesát hodin“ vysvětlil čtyřiapadesátiletý závodník.

Velká spokojenost panovala s podporou týmu. Ten byl před závodem rozšířen o další dva členy. „Původně byl šestičlený, ale letos přibyli další dva. Jedním z nich byl lékař a druhý takový univerzální pomocník a záskok na všechny pozice. Zbytek týmu tvořili rodinní příslušníci, manželka a syn, kamarádi a také mechanik,“ vyjmenoval Hledík.

Hlavní závod sezóny však tým Jiřího hledíka teprve čeká. „Chystáme se na závod okolo Rakouska. Je dva tisíce dvě stě kilometrů dlouhý a převýšení dosahuje celkem dvaceti osmi tisíc metrů. Je tedy dvakrát delší než DOS RAS EXTREME ve Slovinsku. Časový limit na rakouský závod je sto čtyřicet osm hodin. Vzhledem k tomu, že v něm závodníci nejsou rozděleni do věkových kategorií, je jediným cílem dojet v limitu,“ objasnil Hledík. „Druhým závodem, na který se letos chystáme, je čtyřiadvacetihodinový závod v Újezdu u Brna. Ten beru jako hlavní přípravu na závod okolo Rakouska. Rád bych si vylepšil maximální ujetou vzdálenost na sedm set kilometrů. Můj dosavadní nejlepší výkon je šest set dvacet čtyři kilometrů,“ dodal.

Celé letošní snažení je přípravou na rok 2012. „Oba letošní ultramaratony jsou klíčem ke startu na závod napříč Amerikou. To je největší světový závod, který ještě nikdy žádný Čech nedojel. Závod je čtyři tisíce osm set kilometrů dlouhý, celkové převýšení dosahuje třiceti osmi tisíc metrů. Limit pro mou kategorii je třináct dní. Jednoznačným cílem je závod ujet v časovém limitu. To se v naší kategorii bere jako vítěztví, protože počet startujících a jejich úspěšnost je velmi malá.“ nastínil Jiří Hledík plány svého týmu na příští sezónu.

TADEÁŠ NOVÝ