Vrchní strážník hlubocké městské policie Karel Hubinger v pátek rezignoval. Deníku to v neděli řekl starosta Tomáš Jirsa. „Podle mých informací předal svému nadřízenému rezignaci. Zřejmě chtěl předejít tomu, aby ho v pondělí odvolalo zastupitelstvo,“ potvrdil starosta. Samotný Hubinger to však popírá. „Máte špatnou informaci,“ reagoval. Jeho případ v pondělí proberou zastupitelé.

Srpnová soulož s uklízečkou v kanceláři během polední pauzy přitom zřejmě není jediným prohřeškem proti dobrým mravům, kterých se ve své funkci dopustil. Deník získal svědectví čtyř zdrojů blízkých radnici a městské policii. Shodují se, že poprvé Hubinger vystavil své kolegy a podřízené posměchu už před dvěma či třemi lety.

„Opakovaně onanoval na služebně a ženské z úřadu se na něj dívaly z okna. Z morálního hlediska je to nechutné. Jestli tam teď souložil, je mi úplně jedno, ale vadí mi, že to všichni kryjí,“ popsal zastupitel Václav Irovský. Takové chování sice podle něj nemusí vykazovat známky deviace, ale je v rozporu s morálkou i etikou.

Samotný vrchní strážník označuje toto tvrzení za pomluvu. Na dotaz, zda je informace vymyšlená, však odpovědět nechtěl. „Jestli mě někdo při něčem takovém viděl, tak je to jeho problém,“ konstatoval Hubinger. Irovského slova ale potvrzují tři ze čtyř hlubockých strážníků, které Deník kontaktoval. Pro úplnost je nutné dodat, že jeden z nich už od ledna u městské policie nepracuje. „Nedokážete si představit, jak nám tenkrát bylo. Drželo se to tu minimálně rok. Když jsme stáli někde u přechodu, tak na nás lidé ukazovali vulgární gesta rukou. Problém je v tom, že to nepadá na jednoho člověka, ale na celou organizaci,“ popsali strážníci.

Hubinger od samého počátku tvrdí, že zveřejnění případu je pomstou bývalého podřízeného, se kterým se dostal do sporu kvůli opakovanému porušování pracovních povinností. Jakých konkrétně, však odmítá říct.

„Jsem vázan mlčenlivostí vůči zaměstnavateli. Co se tohoto týče, tak pouze prohlašuji, že mám všechno zdokumentované a vyfocené a veškeré tyhle věci zveřejním tehdy, pokud se to bude řešit a budu zproštěn činnosti,“ zdůvodnil Karel Hubinger.

Ostatní strážníci vnímají situaci naprosto rozdílně. Svého bývalého kolegy, na kterého svádí vinu Hubinger, se zastávají a tvrdí, že obětí pomsty je v tomto případě právě on. Podle nich proto, že si dovolil Hubingera za jeho chování veřejně kritizovat.

„Když jsme měli poradu, tak jsem mu onanování i soulož na služebně vyčetl. Řekl jsem mu, že ta ostuda padá na všechny strážníky, a přitom ji dělá pouze on. Odpověděl mi, že také nejsem bez viny. Od té doby po mně začal dupat. Skončilo to tím, že jsem byl nucen na konci prosince podepsat výpověď,“ popsal svou verzi události pětatřicetiletý muž. Jeho jméno redakce zná, ale nebude jej v této souvislosti zveřejňovat. Jak zdroj dále dodává, kdyby se chtěl Hubingerovi nějak mstít, udělal by to už dávno a jinými způsoby.

Aktuálním stavem městské policie se bude v pondělí od 17 hodin zabývat i hlubocké zastupitelstvo. Redakce Deníku má k dispozici prohlášení, které mají zastupitelé před jednáním obdržet. Jsou pod ním podepsáni dva strážníci, kteří se oficiálně svého nadřízeného zastávají. Za hlavního viníka celé události označují právě odvolaného kolegu.

„Nepřejeme si, aby náš šéf ve své funkci skončil. Nikdy vůči nám nebyl nespravedlivý, s každým problémem nám pomohl a své povinnosti si řádně plnil. Na nedostatky nás vždy nejprve upozornil, a teprve když jich bylo více nebo byly závažnější, z nich vyvozoval závěry a podklady předával svému nadřízenému,“ je zde mimo jiné napsáno. Podle důvěrných zjištění Deníku strážníci podepsali dokument pod nátlakem s hrozbou ztráty práce. Autorem prohlášení je prý nejspíš sám Hubinger.

Vyhrožoval kolegům?

Ten existenci prohlášení přiznává, popírá však, že by podřízené k podpisu nutil. „Nikomu jsem takhle určitě nevyhrožoval. A tohle prohlášení nebyl můj nápad. Předal jsem ho svému nadřízenému a co on s ním udělá nebo udělal, to já nevím,“ vysvětlil Hubinger.

Nad chováním vrchního strážníka kroutí hlavou i obyvatelé města. Například důchodkyně Věra Beritová jej srovnává s případem pražského strážníka, který točil pornografii ve svém soukromí. „Tím, že použil uniformu a stalo se to na služebně, je to víc dehonestující. Přesto se však domnívám, že se může jednat o pomstu podřízených,“ řekla Beritová.