Patří mezi nejkrásnější dívky současnosti. Na jaře vybojovala titul Česká Miss 2011 a před pár dny se vrátila z prestižní soutěže Miss Universe v Sao Paulo v Brazílii. I když do užšího finále nakonec bohužel nepostoupila, přiváží si nezapomenutelné zážitky, které jí budou provázet celý život.

„Bylo to neskutečné. Určitě jsem si nedokázala představit tak velkou show, jakou dokáže udělat Donald Trump. Setkala jsem se se spoustou profesionálů a chtěla bych si to opravdu zažít ještě jednou,“ směje se 19letá studentka Jitka Nováčková z Českých Budějovic. Přiznává, že v posledních dnech toho moc nenaspala, stále se totiž nemůže srovnat s časovým posunem. Jedním dechem však dodává, že je šťastná. Účast na soutěži ji totiž katapultovala do popředí zájmu světových modelingových agentur a o pracovní nabídky teď rozhodně nemá nouzi.

Organizátoři mimo jiné ocenili i to, že jako jedna z mála účastnic nepodstoupila jakoukoliv plastickou operaci a neměla ani napletené vlasy nebo umělé nehty. „Člověk má teď na mole mnohem větší jistotu. Na přehlídky jsme chodili stále dokola a navíc nás každý den pozorovali novináři a dělali jsme rozhovory. Pokud jsem do té doby trpěla nějakou trémou, tak teď už ji skoro mít nemůžu,“ říká královna krásy s hrdostí v hlase. Až po soutěži se dozvěděla, že přímý přenos z vyhlášení výsledků sledovala na celém světě asi miliarda lidí.

Ačkoliv strávila v největší jihoamerické zemi skoro měsíc, příliš ji nepoznala. Převážnou většinu času totiž modelky trávily v hotelu, ven se dostaly jen minimálně. A to prý byla vždycky velká událost. Přepravovaly se totiž třemi luxusními autobusy se zatmavenými skly a mívaly policejní doprovod, který kvůli nim zastavoval dopravu na nejrušnějších křižovatkách ve městě. O titul Miss Universe 2011 se utkalo celkem 89 dívek z celého světa, přílišná rivalita však mezi nimi údajně nepanovala. Jitka vysvětluje, že ona sama nejvíc kamarádila se Slovenkou, Němkou a Švýcarkou, společnou řeč však našla i s jinými. Některá setkání by podle ní mohla přerůst v celoživotní přátelství. „Ještě před odletem mě někteří mí blízcí varovali, že na takových soutěžích si adeptky sypou do pití střepy, podřezávají si podpatky a podobné věci. Trochu jsem se bála, ale nakonec jsem se tam s ničím takovým opravdu nesetkala, a to ani v den finále,“ zdůrazňuje Jitka.

S úsměvem se chlubí, že hned od třetího dne pobytu považovala za jasnou favoritku pětadvacetiletou studentku Leilu Lopesovou z Angoly. Ta nakonec soutěž skutečně vyhrála. „Je opravdu nádherná. Když jsem jí spatřila, tak jsem si hned řekla, že tohle by mohla být Miss Universe. Celou dobu jsem jí fandila. Byly tam krásné slečny, ale bylo vidět, že jsou hodně ambiciózní a cílevědomé. Naproti tomu ona byla velmi skromná, příjemná a přirozená,“ chválí Jitka svou konkurentku. Vypráví, že Lopesová je v současné době druhou nejdůležitější ženou ve své zemi. Má třeba osobního řidiče, naproti tomu zase skoro žádné soukromí. Třeba svou rodinu prý pořádně neuvidí celé dva roky.

Cestování po světě zabralo Jitce i podstatnou část prázdnin. Vyrazila totiž do New Yorku, kde absolvovala mimo jiné herecké kurzy. Se zaujetím popisuje, že by ji vystupování před filmovou kamerou do budoucna nesmírně lákalo a bavilo.

„Určitě bych si to chtěla zkusit. Mrzelo mě, že jsem tam nemohla jít rovnou na nějaký casting, protože jsem měla jen studentská víza,“ krčí Jitka Nováčková rameny. Na život celebrity si ostatně zvyká už teď. Přiznává třeba, že i když stále jezdí po Praze metrem, bez velkých černých brýlí se neobejde.

Po svém jmenování nejkrásnější dívkou republiky se totiž několikrát stala terčem nechtěného zájmu různých obdivovatelů a rozhodně jí to nebylo příjemné. Čas od času také čelí útokům bulvárních médií, která propírají její soukromý život. Zatím to bere s nadhledem a humorem. „Babička má všechny ty časopisy schované. Má totiž kamarádku v trafice a ta ji vždycky informuje. Naši se tím baví. Když jsem teď byla pryč, tak taťka poskytoval rozhovor jedné televizi, zvládal to docela dobře. Občas člověk samozřejmě zaslechne něco, co ho mrzí, ale s tím se nedá nic dělat,“ svěřuje se Jitka.
Po dubnovém vítězství v soutěži Česká Miss 2011 se její život od základu změnil. Jak to dnes vlastně všechno vnímá s téměř půlročním odstupem? Převažují spíš klady, nebo zápory?

Doma je na jihu!

„Mluvila jsem teď s tetou, která mi řekla, že jsem za ten půlrok stihla dospět. Těžko se to srovnává s životem předtím, protože je to prostě něco úplně jiného. Vídám se třeba míň s kamarády a jsem míň ve škole, což předtím bylo přesně naopak,“ vypočítává Jitka Nováčková. V současné době tráví většinu času v Praze, na jižní Čechy však stále nedá dopustit.

Hlavní město jí totiž dosud k srdci příliš nepřirostlo, za svůj domov považuje jednoznačně jihočeskou metropoli. Má tady celou svou rodinu a nedokáže si představit, že by ji kvůli práci na delší čas opustila. „Nejlíp se cítím u řeky a je úplně jedno, jestli je to Malše nebo Vltava,“ potvrzuje Jitka. A jaké jsou její plány na nejbližší období? Čeká ji v brzké době opět cestování po světě, nebo bude mít konečně čas na odpočinek? Už příští týden vymění přehlídková mola za školní lavici. Přihlásila se totiž k dennímu studiu na ČVUT v Praze, konkrétně do oboru biomedicínské inženýrství, optika a optometrie, který bude studovat v Kladně. „Od druhé třídy jsem nosila brýle, takže k tomu nějaký vztah mám. Pokusím se to všechno nějak skloubit, ale těžko říct, zda se mi to podaří,“ přeje si Jitka.

Jakmile se trochu rozkouká ve škole, čekají ji první castingy do nového ročníku soutěže Česká Miss. Už teď se na ně moc těší. Dušuje se, že nebude na nové uchazečky moc přísná, dobře si totiž ještě pamatuje trému, kterou sama loni měla. „Nedokážu si představit, že bych byla přísná po tom, co vím, jaké to bylo. Já jsem se tedy zrovna nenervovala, ale vím, že některé holky se tam nervovaly hodně,“ slibuje sympatická blondýnka.

Během zimy se chystá vyrazit na nějakou exotickou dovolenou do teplých krajů. Kam přesně, však ještě v tuto chvíli neví. Příští rok se pak chce opět podívat do New Yorku, kde by si mohla vyzkoušet i práci modelky. Od pojišťovny Allianz také dostala vstupenku na letní paralympipádu v Londýně, kde bude povzbuzovat české handicapované sportovce. „Nikdy mě nenapadlo, že bych se mohla na takovou akci dostat. Moc se těším, protože jsem na olympiádě samozřejmě nikdy nebyla a tohle je ještě zajímavější,“ uzavírá česká miss.