Mluvčí českobudějovického dopravního podniku (DP) Viktor Lavička upřesnil, že novinku Budějovičtí ještě letos otestují v prvních deseti vozech. Pro příští rok mají požádáno o dotaci, která umožní nákup speciálních terminálů do všech autobusů a trolejbusů MHD.

Podle vedoucího útvaru strategie a řízení dopravy DP Radka Filipa bude nový systém jednoduchý. „V nových terminálech ve vozech si cestující bude moci, stejně jako dosud, označit papírovou jízdenku. Nebo si na dotykovém displeji vybere druh jízdného, přiloží platební kartu a ve vteřině se mu vytiskne jízdenka," popsal.

Moderní cestováníNové terminály, které umožní zakoupení jízdenky přímo ve vozech MHD, se ještě letos objeví v deseti autobusech či trolejbusech. V každém voze budou dva terminály. Příští rok jimi chce dopravní podnik vybavit všechny své vozy.

Kartou zaplatíme jízdenku, možná si s ní i půjčíme knihy

Více než dvacet tisíc jízdenek do MHD si v srpnu obyvatelé a návštěvníci města koupili ve třech automatech, které umožňují bezhotovostní platbu kartou. A počet jízdenek zakoupených prostřednictvím mobilní aplikace Sejf se meziročně zvýšil o sto procent.

I to jsou signály, které dávají najevo, že Budějčáky lákají moderní technologie. Pro odpůrce mincí a papírových jízdenek má dopravní podnik (DP) dobrou zprávu ještě letos vybaví prvních deset vozů MHD moderními terminály, které umožní koupit si jízdenku přímo v autobuse nebo trolejbuse za pomoci platební karty. Příští tuto možnost dostanou cestující už na všech linkách.

Vedoucí útvaru strategie a řízení dopravy DP Radek Filip ujistil, že cena jízdenek zakoupených pomocí terminálů ve vozech se nebude lišit od těch papírových. Zároveň mírní obavy těch, kteří se obávají, že se u terminálů v autobusech či trolejbusech budou tvořit fronty, čehož pak využijí revizoři. „Čas potřebný na nákup jízdenky kartou je srovnatelný s dobou potřebnou na označení papírové jízdenky. Je to mnohem rychlejší než při platbě v obchodě; terminál totiž u těchto mikroplateb nenavazuje spojení se serverem ihned, ale všechny transakce tohoto druhu se vám odečtou najednou na konci dne," vysvětlil Radek Filip.

Mluvčí DP Viktor Lavička prozradil, že pro příznivce moderních technologií se chystají i další novinky. V ulicích už slouží další dva jízdenkové automaty na bezkontaktní platby, každým rokem by jich mělo přibýt vždy po pěti. „Také žádáme o dotaci na nákup desítek platebních a informačních terminálů, které budou připojené na internet. Cestující si na nich budou moci například vyhledat jízdní řády spojů," řekl.

Krok s dobou se snaží držet i město. Uvažuje o zřízení takzvané městské karty, která by sloužila jako platební karta pro úhradu jízdného či poplatků za půjčování knih, ale zároveň by byla nástrojem pro identifikaci občana. Lidé by ji tak mohli využívat třeba jako průkazku do knihovny.

Náměstek primátora František Konečný uvedl, že o zavedení městské karty se uvažuje jako o jedné z variant. „O této možnosti jsme diskutovali, ale zatím jsme nedospěli k žádnému závěru. Zvažujeme i variantu platební karty, která by umožňovala stejné využití jako městská karta. S tímto řešením však nejsou v Česku příliš velké zkušenosti," naznačil náměstek a dodal, že k diskusi o zavedení městské karty se na radnici vrátí příští rok.