Amazing Places, v překladu kouzelná místa, je projekt sdružující nájemní ubytovací objekty. Jde o netradiční lokality i stavby rozličného druhu u nás i v zahraničí. Na vzestupu je totiž je i v Jihočeském kraji tzv. glamping.

Glamping, v překladu okouzlující kempování. Jde o styl trávení volného času, kempování s vybavením a v některých případech s bohatými službami. Česky by se dalo říct, že se jedná o táboření spojené s luxusem, ubytováním, vybranou kuchyní, či wellness aktivitami.

Jak vysvětlil zakladatel projektu Petr Kotík, Amazing Places jsou takovým kurátorským výběrem ubytování v Česku, na Slovensku a v Rakousku. „Na našich stránkách najdete místa, která jsme osobně navštívili a víme, že s jejich výběrem lidé nešlápnou vedle. Na sociálních sítích nás sleduje přes půl milionu lidí, a díky tomu dáváme o kouzelných místech vědět,“ sdělil s tím, že u nich lze najít vše od hotelů, přes penziony, apartmány až po chalupy.

Nově jde o tzv. glamping který se stal jedním z trendů současnosti. „Míst, kde se snoubí příroda s pohodlím luxusního ubytování, přibývá a jenom u nás už jich je v nabídce skoro padesát, z toho 11 v jižních Čechách. Stálicí jsou ale chalupy a roubenky, do těch lidé jezdí rádi dlouhodobě,“ přiblížil. Naopak v podzimních a zimních měsících podle něj vedou wellness hotely.

Hrad Zvíkov.
Návštěvnost památek hatí covid, propadl se Krumlov i Hluboká

Žádaný je Krumlov

Nejoblíbenější destinací na jihu Čech je tradičně Český Krumlov. „Na Krumlovsku se v posledních letech objevilo hodně kouzelných míst. Nejde už nutně o ubytování v historickém stylu, naopak trendem je kombinace starého s moderním, což je třeba vidět na Monastery Garden, nebo Domečku Krumlov,“ uvedl příklady.

K Jihočeskému kraji také neodmyslitelně patří Dobčické rybníčky. „Jde o průkopníky českého glampingu. Chatičky tam bývají na dlouhé měsíce dopředu obsazené,“ popsal Petr Kotík.

Za zmínku také stojí například Knížecí cesta na břehu lipenské přehrady, kde se letos otevřeli nové apartmány. „I ony patří k ikonám vašeho kraje,“ upozornil.

Projekt svým způsobem podpořila i pandemie koronaviru. „Ve chvíli, kdy se mohlo opět znovu ubytovávat, tak se většina míst z naší nabídky rychle zaplnila. Chuť cestovat po Česku a jezdit za zážitky, které místa nabízejí, je veliká,“ míní Kotík.

Grafika Deník. Některé lokality, kde jsou kouzelná místa na jihu Čech.Některé lokality, kde jsou kouzelná místa na jihu Čech.Zdroj: Archiv Amazing Places

Táborsko – 1) hotel Nautilus, 2) Šelmberský mlýn, 3) chata Gvendelína 4) chata Blatnice, 5) resort Mlýn Černovice

Budějovicko -1) rezidence Malše, 2) Stromovny, 3) Dobčické rybníčky 4) chata River Side 5) statek Polžov

Jindřichohradecko -1) Wellnessvagón a Wellnessroubenka, 2) chata U Černé kočky, 3) Wellnessfishing

Prachaticko -1) Bed & Bike 2) Šumavská maringotka, 3) U Vyšaty, 4) Stodola 9 5) penzion Pěkná 26

Krumlovsko – 1) Monastery Garden, Domeček Krumlov, Ateliér Páral, 2) Knížecí cesta, penzion Stříbrný vítr

Písecko -1) Ořechový dvůr, Tiny Vacation 2) apartmány U Rybníčku

Stromové domky u nás vyrábí už 9. rokem společnost z Brna.
Stromové domy se stávají hitem, na jihu Čech jsou hned tři

V porovnání s letní sezonou v roce 2019 byl podle Českého statistického úřadu letos počet ubytovaných Čechů o 29 procent vyšší, což dokazuje, že boom cestování po Česku stále přetrvává.

Pestrý výběr

Kouzelná místa lze najít napříč krajem. „Pro milovníky glampingu doporučujeme Stromovny u Břehova na Českobudějovicku. Pokud chce někdo vyrazit ve větším počtu, tak ideální je pronajmout si krásný Ořechový Dvůr v Písku. Ubytování s příběhem vám nabídnou U Vyšaty ve Vlachově Břea za skvělým jídlem vyrazte do hotelu Nautilus v Táboře,“ doporučuje Petr Kotík.