19.10 hod. - Lipensko a Kaplicko. Přidali jsme další fotky do galerie.

16.09 hod. - Počasí zkomplikovalo rekonstrukci železničního přejezdu. V Kaplici Nádraží se rekonstruuje železniční přejezd, dokončení prací se kvůli sněhu prodlouží do 3. května.

Uzavřený železniční přejezd v Kaplici Nádraží.
Uzavírka železničního přejezdu v Kaplici se prodlužuje

14.36 hod. - Rozmary počasí nezvládl jen zlomek řidičů. Sníh a popadané stromy mají na svědomí jen minimum dopravních nehod. Policisté jich podle mluvčího Milana Bajcury v celém kraji napočítali do deseti. "Obešly se bez velkých škod a újmy na zdraví. Většino šlo o situace, kdy auto nedobrzdilo a narazilo do překážky v podobě spadlého stromu či větví na silnici. Větší vozidla pak měla tendenci sklouzávat do příkopu," shrnul. Specialisté na dopravní nehody vyjížděli kvůli takovým případům například k Besednici, Kamennému Újezdu, Římovu či Svatému Janu nad Malší.

Znatelně větším problémem byly v pátek ráno neprůjezdné silniční tahy. Díky nasazení hasičů a cestářů ale mohl být kalamitní stav v kraji krátce před polednem odvolán. "Řidiči by přesto měli jezdit se zvýšenou opatrností," vzkazuje Milan Bajcura.

14.22 hod. - Na části Lipenska stále nejde elektrický proud. V Černé v Pošumaví se vozovka od kamionů uvolnila. Do Vyššího Brodu je už možné se dovolat, linky mobilních telefonů se již podařilo zprovoznit, stav bezproudí v části města však stále pokračuje.

Situace na silnici v  úseku z Frymburka do Černé v Pošumaví.
Na některých místech Lipenska stále nejde elektrický proud

12.08 hod. - Tisíce domácností bez proudu. Problémy v dodávce energie způsobil energetikům těžký sníh a následně spadlé stromy a větve do elektrického vedení. Podle mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy se jednalo až o dvacet tisíc odběrných míst. Do pátečního večera by měla být obnovena dodávka elektřiny na většině míst.

Husté noční a ranní sněžení způsobilo na Prachaticku místa kalamitní stav. Těžký sníh lámal větvě i stromy. Následné výpadky proudu působily problémy v obchodech i na úřadech.
Bez proudu budou někde lidé až do večera a možná i déle

11.54 hod. - Sněžení jahodám nevadí. Naštěstí beze škod vyvázl ze sněžení zahrádkář Milan Syrovátka v Českých Budějovicích. „Nic to nepolámalo," zmínil Milan Syrovátka a dodal, že navíc sníh rychle taje a z větví stromů opadává. „Meruňka je zapadaná sněhem, broskve mají květy pod sněhem, jsme zvědaví na úrodu. Ale ve vyšších polohách to bude horší," doplnil Milan Syrovátka s tím, že ve vyšších polohách může pomoci pozdější nástup do květu.

„V Besednici, tam to ještě nekvetlo," zmínil zahrádkář svou zkušenost z tohoto týdne. Na venkovních záhonech má zahrádkář například jahody. „Už kvetou, ale ty to vydrží, nesmí na ně přijít mráz," vysvětlil Milan Syrovátka. Vzápětí doplnil, že větší obavy měl před týdnem, když byly ohlášené citelné mrazy. „Měli jsme zabalené stromy proti mrazu," říká Milan Syrovátka, jak to ale pomohlo, to se podle něj teprve ukáže.

Vlastním tělem musí před nepřízní počasí chránit svá čtyři ptáčata i čápi v Dubném na Českobudějovicku.Zdroj: obec Dubné

Sníh trápí i čapí rodinku. Vlastním tělem musí před nepřízní počasí chránit svá čtyři ptáčata i čápi v Dubném na Českobudějovicku. Foto: obec Dubné

Sněžení zasáhlo i Novohradské hory kam se o víkendu chystá na výpravy průvodce Milan Koželuh. „Mám tam výpravu v sobotu a v pondělí. Na hřeben Tischbergu (1067 m. n. m.). Trasa vede přes pět tisícovek," uvedl Milan Koželuh a připojil, že ze sněhu ale asi moc nezbude. Hory výrazně ovlivňuje teplé proudění vzduchu od Dunaje. A nyní jsou podle Milana Koželuha teploty kolem nuly, takže sníh nebude zmrzlý a moc nevydrží. „Jarní sníh jde dolů rychle," zdůraznil Milan Koželuh. Připojil, že v horách byl ale i minulý týden při sněhové vichřici, kdy tam udělal možná své nejhezčí zimní fotky.

11.47 hod. - Fotbal v kraji je o víkendu ohrožen. Kluby, které mají nastoupit doma, ale považují své hřiště za nezpůsobilé, by měli do 14. hodiny poslaly zprávu na sekretariát Jč. KFS.

Návrat zimy udělal fotbalistům na jihu Čech čáru přes rozpočet. pro takové případy však mají v termínové listině náhradní termíny.
Jihočeské kluby mohou nahlásit svazu, že mají na víkend hřiště nezpůsobilé

11.34 hod. - Bezproudí, nejdou ani některé mobilní sítě. Část města Vyššího Brodu je už od 3.30 hodin bez proudu a telefonického spojení. Příval sněhu způsobil z hlediska obyvatel Vyššího Brodu jednu pozitivní věc. Zastavil dopravu kamionů přes město, kteří tu kvůli objížďce způsobené opravou železničního přejezdu v Kaplici jezdí jeden za druhým. 

Brzy ráno situace v Loučovicích.
Vyšší Brod je od rána bez proudu, nejdou ani některé mobilní sítě

11.31 hod. - Problém způsobil mokrý sníh i pejskařům. Jana Hausová na procházce s jezevčíkem Fídem v parku Na Sadech byla velmi rozčarována. „Znovu jsem vytáhla zimní nepromokavý obleček, protože Fído se nesmí promočit a nachladit, míváme problémy s močovým měchýřem. A mokří jsme oba," popsala důvody své nevole. „Teď ho nemohu pustit ani na zahrádku, kde máme sněhu ještě více," posteskla si Jana Hausová.
Týn nad Vltavou
– Života ve městě se sněhové nadělení nijak nedotklo. Podle vedoucího strážníka Martina Macháčka se nedělo nic dramatického. „Na silnicích sníh hned roztává, ale silničáři komunikace projíždějí a kontrolují," uvedl s tím, že na ostatních plochách napadala jen tenká bílá vrstva.
Lišov -
Ani na Lišovsku nezpůsobil sníh zásadní problémy. "Silničáři monitorují silnice a lesáci nehlásí žádné potíže, sníh ihned roztává," konstatuje starosta města Jiří Švec.

Přidali jsme fotky z Loučovic a Lipna.

11.15 hod. - Přidali jsme další fotky z Jindřichohradecka. Ve fotogalerii naleznete desítky zasněžených fotek z celého kraje. 

Zasněžená Šumava na konci dubna.
Cestáři chtěli asfaltovat, ale sypou na silnice sůl, motorkáři vyjedou

10.34 hod. - Českokrumlovští hasiči se nezastavili. Profesionální hasiči jsou v terénu od dvou hodin v noci. Nejprve spadl strom na Plešivci v Českém Krumlově. Pak hasiče zaměstnávaly bouračky, jak auta klouzala z vozovky. Ve 2.53 hodin vyjížděli k osobnímu autu u stanice STK v Dolním Třeboníně. Ve 4.14 hodin kapličtí hasiči jeli na pomoc šoférovi, který s osobním autem uvízl na zasněženém rozestavěném železničnímu přejezdu v Kaplici Nádraží. "V podstatě sněhová kalamita z hlediska našich zásahů postihla celý okres plošně," líčil ředitel HZS Český Krumlov Pavel Rožboud. "Na stromy se vyjíždělo do Přídolí, Omlenice, Bujanova, Rožmitálu na Šumavě, popadané stromy jsou i na Besednicku. V akci jsou zapojeni i dobrovolní hasiči obcí. Snažíme se nejprve zprovozňovat hlavní tahy."

Ráno hasiči vyráželi znovu do Větřní a Světlíka, neboť stromy jsou pod tíhou sněhu ohnuté, některé leží na silnici. Provoz z Černé v Pošumaví do Frymburka byl zavřený.

10.27 hod. - Novohradsko zasypané. "Ráno to bylo strašné. Silnice z dolního Dvořiště do Českých Budějovic byly zavřené. V Kaplici je nádražní přejezd zavřený a kvůli sněhu byly všechny objízdné trasy nesjízdné," řekl k ranní dopravě řidič kamionu Josef Božovský.

10.23 hod. - Sníh zpustošil zahrady. Na závěr dubna nezvykle hodně sněhu napadlo také na Novohradsku. "Pamatujeme tady sice v dubnu před lety i daleko větší kalamitu, ale není to nic příjemného," potvrzuje Zora Tesařová, obyvatelka Rychnova u Nových Hradů.

Místní se potýkali ještě dopoledne s výpadky proudu i s komplikacemi v dopravě. "Auta sice jezdí, ale nedorazil k nám autobus. Uvízl prý někde u Trhových Svinů a čeká, až jej vyprostí jeřáb," líčila Zora Tesařová trampoty v regionu.

Plno starostí mají zdejší pěstitelé. "Pořád je tu slyšet, jak pod tíhou sněhu praskají větve. Snažím se na zahradě zachránit, co se dá. Třeba keře rybízu leží úplně na zemi," popisuje spoušť, kterou má na svědomí masa těžkého mokrého sněhu. "Konečně přestalo padat, tak snad už jsme z nejhoršího venku," doplňuje.

Zlámané větve zkomplikovaly ráno život i těm, kdo ráno mířili z okolních měst a obcí do Českých Budějovic do práce. Vyhýbat se jim musel s autem například Daniel Zadražil. "U Heřmaně to bylo docela dobrodružství," komentoval.

10.21 hod. - Zasněžená hřiště. "Zvažuji, zda neodvoláme o víkendu kompletní kolo fotbalových přípravek. Má se hrát v sobotu a hřišťata směrem na Volary a na Vimpersko jsou pod vrstvou sněhu. Z Volarska se již ozývají, že se tam nebude moct hrát. Rozhodneme kolem poledního," uvedl předseda OFS Prachatice Jiří Trněný.

9.49 hod. - Přibývají dopravní nehody. Podle policie je třeba si dát pozor mezi obcemi Olešnice - Bukvice na Budějovicku, kde osobní auto havarovalo v příkopu. Nehoda je se zraněním. Komunikace je s opatrností průjezdná. Komlikace mohou trvat do 10 hodin.

Další nehoda je v Českých Budějovicích, v ulici Generála Píky - výpadovka na Lišov, kde se srazila dvě osobní a jedno nákladní auto.

Pozor si řidiči musejí dát také v ulici Okružní, na křižovatce s Pražskou je nehoda dvou aut. Komunikace je s opatrností průjezdná, na místě dopravu řeší strážníci městské policie.

Na úseku Komařice - Pašinovice skončil kamion v příkopu, bez zranění. Provádí se vyproštění, místo je s opatrností průjezdné. Provoz zde řídí policie. 

9.40 hod. - "No to je letos opravdu aprílové počasí," komentovala páteční počasí Lucie Lipšová z Chvalšin u Českého Krumlova. "Sice jsem doma s dítětem, tak autem nikam nemusím, ale kvůli počasí padají stromy a nejde nám díky tomu v obci elektřina. Tak budeme dnes asi hladoví. Ani rohlík v obchodě nám neprodají, když teď musí být všude ty kasy k EET," dodala se smíchem Lucie Lipšová.

9.39 hod. - Ohlasy z Českých Budějovic. Helena Holzaplová, která přijela z Třeboně do Českých Budějovic za doktorem, o překvapivém počasí říká: "Je to blbý, už bych potřebovala, aby bylo hezky."

To Václava Mundla to až tolik nepřekvapilo: "Duben je bláznivej, k tomu to patří." Mladík Jan Kadlec sáhl po vysvětlení mezi lidové pranostiky: "Jak se říká, duben, ještě tam budem."

Důchodkyně Ludmila Kadlusová takovou zimu na přelomu dubna a května pamatuje. Vzpomíná: "To už je x let, co na 1 máje bylo takhle a sněžilo taky. Je to možná takových třicet, čtyřicet let. Šli jsme na 1. máje do průvodu, já měla tenhle kabát, prošívaný kozačky, chumelilo a byl takovýhle ledový vítr."

"Jen cestou do práce jsem viděl čtyři padlé stromy, tři z nich už pořezané a na čtvrtém pracovali chlapci z nedaleké pily v Hamru, tak stačilo počkat tři minuty," popsal Jan Herrmann svou raní cestu z Římova do Českých Budějovic a pokračoval: "Na letních pneumatikách je to už trochu klouzačka, ale to přejde. Hlavně, aby to někoho nenapadalo posypat štěrkem, do oběda budou silnice už jen mokré a motorkáři štěrk neradi. Skoro jako sníh." 

9.23 hod. - Přidali jsme další fotky z Rožmberka na Českokrumlovsku, z Prachaticka, Jindřichohradecka a Českobudějovicka. 

9.12 hod. - Celé Prachatice jsou bez proudu. Bezproudí zasáhlo i Zdíkov a Vimperk.  

8.59 hod. - Doprava z Prachatic kamkoliv je nemožná. Kolony stojí na Staré Prachatice, Vitějovice i Nebahovy. Jestli to do Starých Prachatic jede pomalu, tak do Nebahov stojí doprava úplně. "Nikoho tam nepustí. Poprvé za třicet šest let jsem přijela pozdě do práce," řekla Jana Kocourková z Nebahov. Běžně jezdí na půl šestou, dnes dorazila v osm. "Byl prohrnutý pouze jeden pruh z Nebahov do Zdenic, ale tam se zasekl autobus a od té chvíle to stojí," popsala.

Ve Starých Prachaticích spadl strom na cestu a hodinu trvalo než ho hasiči zlikvidovali. Také jejich auto zůstalo v koloně. Zuzana Pelikánová, která stojí ve směru na Prachatice popsala: "Jeden z hasičů vzal pilu do rukou a šel pěšky, aby mohl kmen odstranit a kolona se rozjela."

8.32 hod. - Tištěný páteční Jihočeský deník může přijít do schránek později. Kvůli nepříznému počasí dochází podle infotmaci České pošty ke zpoždění doručování tisku v celé oblasti Jižních Čech.

8.31 hod. - Do bílé barvy se probudilo i Táborsko. 
S Prachatickem se sněžení na Táborsku vůbec nedá srovnat, místostarosta Mladé Vožice Václav Slabý bílé okolí přirovnal k pocukrované bábovce. "Bílé jsou jen střechy a tráva, ale sněží ještě teď," uvedl kolem půl deváté.

Silničáři jsou sice v pohotovosti, ale vyjíždět nemuseli. Sjízdnost silnic pár vloček neohrozí. "Vyjíždět jsme nemuseli, máme štěstí, že je nad nulou, takže silnici jsou v pořádku," ujistila ředitelka táborské správy silnic Radka Pavlíková.
Zatímco přímo v Táboře jen prší, bílo ráno měli i ve Veselí nad Lužnicí.

8.12 hod. - Prachatice - Od ZŠ ve Vodňanské ulici už stojí kolona aut, provoz řídí městská policie. Ve Starých Prachaticích je strom přes cestu, hasiči ho odstraňují a kolony jsou z obou stran.

Pro kamiony je zavřeno
silnice II/163 Frymburk - Dolní Dvořiště, II/162 Větřní - Světlík. „Největší problémy jsou na Českokrumlovsku a Prachaticku a okolo Českých Budějovic mám nahlášené popadané stromy v úseku Mokré - Třebín - Dubné a Střížov - Komařice. Zavřená byla silnice Vimperk - Strážný, ta se už otevřela," řekla dispečerka Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Jiřina Marková. SÚS má na Prachaticku v terénu deset sypačů a tři traktory, na Českokrumlovsku šest sypačů, ale dva uvízly kvůli tomu, že kamiony zablokovaly silnici.

8.11 hod. - Na Českokrumlovsku vládne bezproudí. Rožmberk nad Vltavou je od v obležení popadaných stromů. Místní dobrovolní hasiči z Přízeřu se situací zabývají a na úklidu se podílejí od 3.30 hodin. Snaží se zprůjezdnit cesty na Větřní, Malšín a Zátoň. Stromy popadaly na elektrické vedení, také do řeky.

V Černé v Pošumaví , přes kterou nyní vede objížďka pro nákladní automobily kvůli rekonstrukci železničního přejezdu v Kaplici Nádraží, stojí řada kamionů a nemohou dál. V obci navíc nejde elektrický proud.

8.01 hod. - Silničáři kvůli sněhu na Jindřichohradecku nevyjížděli. Přestože řidiči ráno museli také na Jindřichohradecku ze svých vozidel odmetat sníh, silničáři kvůli zimní údržbě nevyjížděli. Jak informoval ředitel jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic Josef Tolkner, na Jindřichohradecku není situace tak závažná, jako v jiných částech kraje. "Měli jsme tady několik ojedinělých případů, byli jsme před Nekrasínem odstraňovat strom a na Bystřicku u Bílé. Tam nám ho odstranili hasiči. To jsou snad jediné dva případy. Jinak v podstatě nás to až zas tak nezasáhlo. Teď akorát má nějak přestat padat, takže se to, co napadalo, začne zase rozpouštět. Na silniční síti samozřejmě nějaké zbytky rozbředlého sněhu jsou, ale není to zas tolik, abychom museli organizovat nějaký zásah. Technika v terénu kvůli zimní údržbě není. Technika je v terénu kvůli běžným údržbovým pracem," informoval.

7.38 hod. - Nehody. Na Jindřichohradecku se ráno staly hned dvě nehody. Jedno auto havarovalo u Bednárce. Komplikace se očekávají zhruba do 9 hodin. U Horní Pěny policisté šetřili nehodu dvou aut. Oba karamboly byly naštěstí bez zranění. 

7.24 hod. - Sníh zastavil i vlaky. Železniční dopravu, už tak v kraji ochromenou kvůli aktuální sérii výluk, ještě více paralyzovalo nebezpečí pádů stromů na trať.

Kvůli sněhové kalamitě je omezen provoz na tratích České Budějovice – Černý Kříž, Rybník – Lipno nad Vltavou, České Budějovice – Summerau, Číčenice – Nové Údolí, Strakonice – Volary, České Velenice – Gmünd. České dráhy uvádějí, že náhradní autobusovou přepravu se nepodařilo zajistit kvůli nesjízdnosti silnic.

7.15 hod. - Zásahy hasičů: Od půlnoci do páteční sedmé hodiny ranní vyjížděli jihočeští hasiči ke 120 vícečetným událostem. Mluvčí hasičů Vendula Matějů upřesnila, že nejčastěji je třeba odstraňovat popadané stromy, které nevydrží tíhu mokrého sněhu. „Vícečetná událost znamená, že při jednom výjezdu hasiči odklízejí více stromů," vysvětlila Vendula Matějů. Doplnila, že nejsou hlášené žádné zraněné osoby či pády stromů na domy. Nejvíce zasaženo je Prachaticko, konkrétně Volarsko, a Českokrumlovsko.

7.12 hod. -  Provoz stojí také na Lhenice, sníh se sype. Auta jsou zablokovaná u Zlatého potoka. Cestáři prý mají také potíže dostat se z Nebahov na Lhenice.

7.10 hod. - Pozor! V Boršově nad Vltavou na Českobudějovicku je nesjízdný kopec mezi Zahorčicemi a Jamným, problémy mají řidiči i na silnici určené pro kamiony směrem od mezinárodního tahu E55 k Březí.

„Většina obyvatel obce ale dojíždí za prací do Budějovic, přitom cesta do krajského města je od nás v pohodě sjízdná i na letních pneumatikách," zjistil si Jan Zeman.

Na úklid sněhu byli Boršovští připraveni, ale s technikou do ulic zatím nevyrazili. „Sníh rychle potaje. A kdybychom chodníky začali něčím sypat, bylo by to podle mě horší než lepší," uzavřel Jan Zeman.

7.07 hod. - Z Prachatic do Volar lze projet. Jen kamiony směřující na Prachatice stojí za sebou tak blízko, že mezi nimi nelze kličkovat. Stačilo by, aby mezi sebou nechali rozestupy. Šoféři,kteří tudy právě projeli nadávají, ale projet se dá. Možná by mohli pomoc policisté.

6.52 hod. - Kalamitní stav vyhlásili hasiči v pátek ráno na Prachaticku, kdo nemusí, ať raději nevyjíždí. Od čtvrtečního večera připadlo jen v Prachaticích deset centimetrů sněhu, ve vyšších polohách okresu místy i dvacet. Silnice z Prachatic do Volar je z obou stran posetá osobními i nákladními auty, jejich řidiče závěje strhly do stoky.

Řidiči vyčkávají pod kopcem a přemýšlejí, zda vůbec na trasu do Volar vyrazit. Ti, kdo vyrazili, čekají, co bude dál. Někteří jsou v Americké zatáčce, jiní v Perlovické. Shodují se, že jet se po téhle silnici nedá, protože to klouže.

Z druhé strany od Vimperka na hraniční přechod Strážný to jede úplně normálně, řidiči hlásí, že silnice je pouze mokrá. Cestáři kalamitu zvládají.
Profesionální i dobrovolní hasiči pomáhají s odklízením popadaných stromů. Před malou chvílí vyjížděli ti ze Strunkovic.

Plné ruce práce mají takésilničáři  na němcké straně hranice. U Haidmühle kolem půlnoci skončilo auto v potoce. 

Kde je nutné čekat problémy:

Neprůjezdné a uzavřené jsou momentálně podle policejních informací silnice v obcích Volary, Zbytiny, Křišťanov, Ktiš, Nová Pec, Želnava, Lenora, Horní Vltavice a Strážný na Prachaticku, dále se to týká obcí Brloh, Křemže, Velešín, Zvíkov, Netřebice, Střítež, Kaplice, Bujanov, Dolní Dvořiště, Vyšší Brod, Loučovice, Lipno nad Vltavou, Frymburk, Světlík, Černá v Pošumaví, Horní Planá na Českokrumlovsku. Na Budějovicku jsou neprůjezdné úseky v obcích Vrábče, Homole, Planá, Boršov nad Vltavou, Kamenný Újezd, Římov.
Další komunikace jsou částečně nesjízdné pro nákladní vozidla.

Problematická je i sjízdnost od Českých Budějovic na Rakousko. 

Přibývají také nehody. Situaci budeme i nadále sledovat.