Údaje o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) za 4. kvartál minulého roku uzavřela celková čísla za celý rok 2023 s meziročním navýšením. Jak upřesnila Jana Píchová z Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), v případě počtu hostů se jedná o více než 13% meziroční nárůst a v mezikrajském srovnání je Jihočeský kraj na 3. místě za Prahou a Jihomoravským krajem. „V počtu přenocování je celkové meziroční navýšení na úrovni více než 6 % a mezi kraji je ten Jihočeský na 4. místě za Prahou, Karlovarským a Královéhradeckým krajem,“ uvedla.

„Tento trend svědčí o rostoucím zájmu turistů o jedinečnou kulturu, historii a přírodní krásy našeho regionu. Klíčovým prvkem je také turistická infrastruktura v regionu pro uspokojení nároků návštěvníků. Kvalitní nabídka ubytovacích zařízení, restaurací a dalších služeb místních podnikatelů přispěla k pozitivnímu dojmu turistů a jejich návratu,“ zhodnotil výstupy Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

Český Krumlov je právem považovaný za jedno z nejkrásnějších měst nejen v jižních Čechách.
Jižní Čechy plné výletů. Máme pro vás TOP 10 tipů na nádherná místa

Celkový výsledek za uplynulý rok byl dán především nárůstem počtu jak hostů, tak také přenocování domácích návštěvníků, kteří tvoří přibližně tři čtvrtiny příjezdů. V rámci České republiky je Jihočeský kraj druhou nejoblíbenější destinací mezi tuzemskými turisty, a to hned za Prahou. Čeští hosté zde strávili přes 3,6 milionu nocí.

Složení zahraničních turistů se mění

„Co se týče zahraničí, návštěvníci ze sousedních zemí přijeli již ve větším počtu než před covidem. Vyšší návštěvnost než v roce 2019 mají Německo, Rakousko, Slovensko i Polsko. Potenciál je vidět právě v narůstajících počtech turistů z Polska, na které poslední roky JCCR svými kampaněmi intenzivně cílí,“ upřesnil náměstek hejtmana František Talíř. „Podobné je to i s Nizozemskem, jehož obyvatelé mají jižní Čechy na prvních příčkách svého cestovatelského seznamu.“

Jak dobře znáte krásy národního parku Šumava? To si můžete vyzkoušet v našem kvízu.
KVÍZ: Kouzelná Šumava. Zkuste si, jak dobře znáte krásy národního parku

Ze zahraničních návštěvníků v jižních Čechách přespávalo nejvíce hostů z těchto zemí:

1. Německo – 272 000 nocí
2. Rakousko – 92 000 nocí
3. Slovensko – 81 000 nocí
4. Nizozemsko – 68 000 nocí
5. Tchaj-wan – 48 500 nocí

Naopak stále velmi patrný úbytek je vzdálených trhů, především asijské klientely (hlavně Čína, Japonsko), ale i hostů z USA a Ruska. Ve statistikách v podstatě zmizelo 155 tisíc asijských turistů z předcovidového období, nicméně pomalu se začínají navracet návštěvníci z Taiwanu a Jižní Koreji.

„Přestože se struktura zahraničních návštěvníků od covidu výrazně změnila, zaznamenala zahraniční návštěvnost 50% nárůst oproti roku 2022, což je zásluhou především právě blízkých trhů,“ doplnila Jana Píchová.

„Jižní Čechy se nadále stávají oblíbeným cílem nejen pro domácí návštěvníky, ale i pro vracející se zahraniční turisty, což má pozitivní dopad na místní ekonomiku a rozvoj turistické infrastruktury. Pro představu, pokud v rámci oficiálních statistik jeden člověk utratí průměrně dva tisíce korun na své dovolené, tak cestovní ruch přináší zisk cca devět miliard ročně,“ dodal Petr Soukup, ředitel JCCR.

(s využitím TZ Jihočeské centrály cestovního ruchu)