Pylová sezona je zpátky a letos tzv. v plné palbě. Jak uvádí PIS (pylová informační služba) v současnosti dominují tyto alergeny: dub, trávy, bříza, buk, jírovec, ořešák, řepka i jehličnany.

V minulém týdnu se celkové množství pylových alergenů v ovzduší drželo na vysoké úrovni, a tak mohli alergici zažívat doslova peklo. „Nejvíce bylo pylu téměř nealergizujících jehličnanů – borovice a smrku, velmi hojný byl také pyl středně silně alergizujícího dubu. Zvyšovala se vzdušná koncentrace pylu trav. Ačkoliv ubylo pylu břízy, období potíží osob alergických na její pyl může prodlužovat pokračující sezona květu dubu,“ uvádí aktuální pylové zpravodajství.

Mimo tyto pyly je přítomen ve vzduchu i pyl řepky, ořešáku, jitrocele, či šťovíku. Ačkoliv kvetoucí řepka může dráždit citlivé osoby svou vůní, je její pyl jen slabým alergenem.

Vtipné cedule, nápisy i varování číhají na každém kroku. V jižních Čechách o ně také není nouze.
Podívejte se na další vtipné cedulky. Život je pes, starejte se o sebe a další

Dobrou zprávou je však predikce. Pro další dny s výhledem proměnlivého počasí očekávají odborníci kolísání koncentrace pylových alergenů v ovzduší. I když celkové množství alergenů v ovzduší se bude držet na poměrně vysoké úrovni. „Hlavním alergenem pro následující týdny bude jednoznačně pyl trav a obilovin. Vedle toho se má objevovat pyl jitrocele, postupně také šťovíku, na alergických potížích se bude rovněž podílet pyl dubu, platanu, ořešáku a jírovce,“ uvádí PIS na svém webu.

Dlouhodobě bude narůstat koncentrace spor vzdušných plísní. „Sezona dubu bude v nižších polohách postupně doznívat, ve středních polohách předpokládáme ještě plnou sezonu tohoto významného alergenu,“ uzavírá pylová předpověď.