V nově schváleném rozpočtu na příští rok počítá Jihočeský kraj s částkou 471, 813 milionu korun na stavbu Jižní tangenty. Nová komunikace vzniká v polích mezi Včelnou, Roudným a jihočeskou metropolí a v budoucnu má spojit D3 a silnici na Český Krumlov. Jižní tangenta se začala stavět letos na jaře.

Pracovat se začalo v lokalitě pod Včelnou, kde vznikne mimoúrovňová křižovatka železnice, Jižní tangenty, silnice z Českých Budějovic na Včelnou a stezky pro pěší a cyklisty.

Primátor Jiří Svoboda (vlevo) a zástupkyně Autis centra Milena Urbanová.
Med ze střechy a staré mapy řek na výstavě, krátce z budějovické radnice

Dopravní omezení

Akci ale provázejí dopravní omezení, pro automobilový provoz, pěší i cyklisty. Přes staveniště aktuálně vede provizorní stezka pro pěší a cyklisty. Kraj na ni dal 2,4 milionu korun. Částkou 300 tisíc se na výstavbě bezpečnější spojky podílela i obec Včelná. „Naši občané cyklostezku do Rožnova a dále do Českých Budějovic často užívají a jejich bezpečnost je pro nás prioritou,“ uvedla k tomu starostka Včelné Miroslava Stránská. Součástí projektu Jižní tangenty je rovněž vybudování trvalé cyklostezky, která zajistí bezpečnou cyklodopravu mezi Včelnou a Českými Budějovicemi.

Automobily jezdí po dočasné komunikaci, na níž je omezena tonáž vozidel hranicí 3,5 tuny.

Jižní tangenta má celkem stát podle náměstka hejtmana Pavla Klímy 845 milionů korun. Jižní tangenta má být hotova v roce 2023 a bude měřit 2,706 kilometru.