Před šedesáti lety v zimě zachránil život dvěma dívkám, které se topily v ledové Malši. Zachránce Václav Šulista dodnes neví, co se s nimi stalo. Jeho za odměnu komunistický režim poslal na podzim k PTP – VTNP, k pomocným technickým praporům, do vojenských táborů nucených prací.

Do ledové vody

Mladý Václav Šulista (nar. 1930) v zimě v roce 1951 právě studoval farmacii.

„S přítelem jsme ten den stáli v Českých Budějovicích před Armádním domem, dříve Německým domem, Stalinovým domem, nynější Slavií. Tenkrát se tam zrovna konaly odvody našich kamarádů.“

Před budovou zrovna vesele vyhrávala dechovka, do které se mísilo zoufalé volání: Maminko!

„Běželi jsme na břeh řeky Malše, kde právě opravovali regulaci řeky. V řece, kterou pluly ledové kry, byly ve vodě dvě školačky, které chtěly po krách přejít řeku.“

Václav Šulista nemeškal, shodil oděv a ve spodním prádle a bos skočil do vody. První dívku snadno dostal na břeh. Druhá ale visela za tašku na kře uprostřed řeky.

„Po potápějících se krách jsem se dostal k ní, kra se ale pod námi nebezpečně naklonila. Po chvíli jsem ji táhl za tašku ke břehu.“ Přihlížející dav ve snaze pomoci házel na řeku prkna ze stavby, jenže tím oba ve vodě ohrožoval. Teprve Šulistův přítel jim pomohl dostat se z ledové vody na břeh, kde se odvážnému mladíkovi dostalo potlesku přihlížejících.

„Dostal jsem grog od vojáků v kuchyni Armádního domu. Policista si napsal moje jméno na krabičku sirek,“ vzpomíná Václav Šulista.

Druhý den otiskly o této události zprávu krajské deníky a městem šly neuvěřitelné fámy o tom, co se tam u řeky prý stalo.

Zachránce, basketbalista Václav Šulista, byl uveden plným jménem. Přesto se mu neozval nikdo z vděčných příbuzných obou děvčat.

Za odměnu k PTP

„Horší byla oficiální odměna,“ vzpomíná na rok 1951 Václav Šulista. „Poněvadž v té době byly nejpřednější kádrové věci a třídní přístup, byl jsem zbaven odkladu nástupu vojenské služby a poslán k těžkému PTP, kde jsem strávil dva a půl roku.“

Po listopadu 1989 se stal Václav Šulista členem českobudějovické okresní pobočky Českého svazu PTP, kde působí dosud. Stará se spolu s ostatními o to, aby společnost nezapomněla na statisíce obětí komunistického režimu.

I po šedesáti letech ale zůstává příběh otevřený. Jak se školačkám po letech daří? Žijí stále v Českých Budějovicích, nebo je osud odvál daleko od Černé věže? Vzpomenou si na den, kdy se podruhé narodily, na zajetí ledové Malše? Vědí jméno svého zachránce? Chtějí se s ním po letech setkat, třeba u grogu?

Najdou se pamětníci události staré šedesát let? Možná čtou tyto řádky samy zachráněné nebo příbuzní. Ozvěte se, prosím, na adresu redakce Deníku a pomozte nám při pátrání.

Snad se podaří splatit šedesát let starý dluh a obě tehdejší školačky se po letech znovu setkají se svým zachráncem, tentokrát v suchu.

Kontakt: Českobudějovický Deník, nám. Přemysla Otakara II. č. 5, 370 01 České Budějovice, tel. 386 100 710, e-mail.: radek.galis@denik.cz