Jedny „Budějovice" už 
v nynějším zastupitelstvu sedí. Jde o vítěze posledních voleb – hnutí Občané pro Budějovice. Jeho členem je i současný primátor Juraj Thoma. „Na rozdíl od všech dalších my jsme hnutí, které se jmenuje Občané pro Budějovice 
a skutečně sídlí v Českých Budějovicích," zdůrazňuje Juraj Thoma.

Poukazuje přitom na to, že v ostatních případech se jedná o kandidátky podané stranami, které mají hlavní sídla mimo jižní Čechy. „A originál je jenom jeden. To je jako s pivem. Kdekdo se u piva chlubí názvem Budweiser, ale originál je jenom jeden. A tím je Budějovický Budvar," dodává 
s úsměvem Juraj Thoma.

Další „uživatelé" jména Budějovic ale v tom, že mají jejich strany hlavní sídla jinde, problém nevidí. Jak Marie Paukejová (lídr České Budějovice jistota Domova), tak Svatomír Mlčoch (Společně pro Budějovice) otevřeně připouštějí, že chtěli před voliči zdůraznit identifikaci s městem. 

Z parlamentních stran sáhl po „Budějovicích" Úsvit. „Nejedná se výhradně o kandidátku Úsvitu, ale o koalici 
s nezávislými osobnostmi 
z našeho města. Proto si myslíme, že je přidání slov ,pro Budějovice' vhodné," uvedl k tomu lídr kandidátky Walter Matlášek.

DOMA v Budějcích už si pak na volební logo ke sluníčku dalo i stylizovanou Černou věž…

Jak to zabere na voliče, se ukáže za pár týdnů.

Přehled politických uskupení kandidujících v komunálních volbách 
v Českých Budějovicích (celkem 17), uspořádaný podle zkušeností stran a hnutí z komunální politiky.Kdo je v zastupitelstvu už nyní (v závorce počet mandátů):
Občané pro Budějovice (15), ČSSD (10), ODS (8), KSČM (6), TOP 09 (6).

Které kandidující strany a hnutí už byly také v zastupitelstvu:
KDU-ČSL (strana měla i post primátora – Miroslav Tetter v letech 1998 – 2006, krátce 2010), Vize Národních socialistů (dříve jako Česká strana národně sociální), ŽENY 2014 (v minulosti měla strana SNK – ED zástupce i v radě města, tato strana nyní podala kandidátku ŽENY 2014).

Strany a hnutí, jejichž lídři už působili v zastupitelstvu:
Toryové – Miroslav Beneš (dříve primátor za ODS 1994 – 1998),
DOMA v Budějcích – Stanislav Rataj (nyní působí jako nezávislý zastupitel, zvolen byl za OPB), České Budějovice jistota Domova – Marie Paukejová (v letech 1994 až 2006 zastupitelka za ČSSD), Společně pro České Budějovice (SPČB) – Svatomír Mlčoch (v letech 1994 až 1998 zastupitel za ODA, od roku 2006 do roku 2010 za Stranu zelených; Strana zelených – součást SPČB už v minulosti také v zastupitelstvu působila).

V budějovickém zastupitelstvu ještě nepůsobily tyto subjekty:
ANO 2011, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Politické hnutí JIHOČEŠI 2012 a PRO Sport a zdraví, Strana svobodných občanů, Úsvit 
pro Budějovice.