Přes osm hodin čekali v českobudějovické porodnici na letošního prvního novorozence. Pak přišli v rychlém sledu za sebou hned dva.
Prvním miminkem roku 2012 je Monika Adamová, která se narodila v 8.25 hodin a je již třetí holčičkou maminky Marcely, která s dětmi a manželem žije v obci Pístina u Stráže nad Nežárkou.
Mikuláš Rak, který se dostal na svět o 24 minut později, drží také jeden primát, je totiž prvním narozeným občanem Budějovic. Ani on není jedináčkem a doma na něj s tatínkem čeká bratr.

Maminky i děti jsou v pořádku a zdravé. Marcela Adamová sice není z Budějovicka, ale s manželem původně pochází z Třeboně a také své dvě první děti rodila v porodnici v Budějovicích. „Takže k ní mám vztah, a proto jsem tady chtěla být i potřetí,“ vysvětlila hned na úvod.
Kromě toho, že je Monika prvním narozeným miminkem, zaznamenala rodina Marcely Adamové ještě další poprvé.
Například si poprvé s manželem nechali prozradit, jaké bude pohlaví dítěte a hrdý otec byl také poprvé u porodu.
„U prvních dvou porodů to bylo překvapení, tentokrát to manžel nevydržel a nechali jsme si pohlaví říct. Doma už se na naší Moničku těší její dvě sestřičky, první se jmenuje Evička je jí šest a půl roku a chodí do první třídy, druhá je Adélka, které je rok a půl,“ řekla.
Ani na třetí pokus se tedy nepovedl chlapec, ale maminka se smíchem pokračovala, že to určitě neznamená, že se brzy bude chystat čtvrtý pokus.

„Žijeme sice na velikém statku, který opravujeme a dětí by se tam vešlo hodně, tak myslím, že pokračovat už nebudeme,“ ujistila.
Podobné je to i u maminky Mikuláše Raka Miluše. Ta má teď sice dva chlapečky, ale stejně jako Marcela Adamová se na třetí pokus o holčičku necítí. „Určitě neplánujeme, to by muselo být jedině omylem,“ smála se.
Příchod Nového roku už maminky neslavily. „Už jsem čekala, že přijde něco jiného. Prvního ledna jsem dorazila do nemocnice ve čtyři ráno. Oslavy Silvestra už byly minimální. Manžel je muzikant a hrál na Silvestra s kapelou až do rána, takže jsem si zavolala záchranku a můj muž nakonec stihl dorazit po hraní do nemocnice na porod včas,“ řekla dále Adamová.

„Nejjednodušší“ porod prý byl ten druhý, ten včerejší byl o něco složitější, ale nakonec ho Marcela s Monikou zvládly dobře. „Monička byla zároveň při porodu největší z dětí. (Vážila 3,28 kilogramu pozn. red.),“ doplnila. Zajímavostí je, že jméno rodiče vybrali až na poslední chvíli. „Sice jsme ho dlouho plánovali, ale nemohli jsme se domluvit. Tak už to bylo i při druhém těhotenství. Ve hře byla ještě Klárka a také staročeské jméno Františka, nakonec zvítězila Monika,“ vysvětlila s tím, že tatínek u porodu neomdlel, ale určitě to byl pro něj zážitek na celý život.
To Rakovi měli o jméně jasno dříve. Doma už mají chlapečka Matyáše, kterému budou v březnu tři roky a teď k němu přibyl Mikuláš, který měl při narození 4,26 kilogramu. „Na jméně jsme se shodli docela rychle. Rozhodlo i to, že manžel i já máme jména začínající na M, tak jsme chtěli udržet tuto malou tradici,“ řekla Miluše Raková.
Dodala, že také její muž byl u porodu, a to už podruhé s tím, že tentokrát byl spokojenější, protože byl porod rychlejší.