Libor Grubhoffer vedení Jihočeské univerzity předá Tomáši Machulovi. Loučící se šéf rektorát opustí koncem března. Kdy na něj nastoupí Tomáš Machula, není zatím jisté. Jmenovat nového rektora totiž musí prezident Miloš Zeman.

Jmenování nového rektora má svá pravidla.

Vše začíná u Akademického senátu Jihočeské univerzity. „Máme splněno, teď už jen čekáme, až celý proces zvládnou vyřídit další instance," konstatoval předseda Ondřej Doskočil.

Návrh kandidáta na rektora společně s jeho životopisem putoval na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. „Všechny materiály máme k dispozici. Po podpisu ministryně budou odeslány dále," informovala mluvčí Jarmila Balážová.

Ve finále půjde návrh na jmenování Tomáše Machuly současně do prezidentské kanceláře a na českou vládu. „Prezident potřebuje spolupodpis předsedy vlády," vysvětlila Jarmila Balážová.

Termín jmenování nového rektora nakonec stanoví prezident. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček neočekává žádné zbytečné průtahy. „Mohu ujistit, že pan prezident s radostí nového rektora jmenuje a nebude rozhodně činit překážky," sdělil Jiří Ovčáček.

Jestli se jmenování stihne do konce března, ale nechtěl mluvčí předjímat. „O termínu budeme s předstihem veřejnost informovat," dodal.

Může se tak stát, že Jihočeská univerzita bude na začátku dubna bez rektora. Její chod by to však nijak neohrozilo.

Před Tomášem Machulou se řízení zřejmě ujme ještě jeden ze současných prorektorů

Od začátku dubna Jihočeskou univerzitu pravděpodobně povede jeden z prorektorů pověřený dočasným řízením. Nový rektor Tomáš Machula totiž bude čekat na jmenování prezidentem Milošem Zemanem.

Koncem března vyprší mandát současného šéfa Libora Grubhoffera. Jeho řádný nástupce je znám, proto půjde skutečně jen o symbolické řízení, které chod univerzity nijak neovlivní. Ujme se jej jeden ze čtyř prorektorů. Mezi nimi je i Miroslav Papáček, který jako statutární zástupce rektora jej zastupuje v jeho nepřítomnosti. Právě on by tak mohl být logickou volbou.

Tomáš Machula se aktuálně věnuje předání funkce děkana na teologické fakultě. Jeho nástupce by mohl být zvolen 30. dubna. „Zprávu o hospodaření ještě připravuji já, ale rozpočet zůstane už na nového děkana. Ten totiž může být finalizován až s rozpočtem univerzitním, jenž zase čeká na nového rektora," usměje se Tomáš Machula.

Rozpočet univerzity na rok 2016 vnímá za svůj úplně první a nejdůležitější úkol v nové funkci. „Budeme jej muset předložit akademickému senátu, který ho sice neschvaluje, ale vyjadřuje se k němu," přibližuje Tomáš Machula.

Budoucí šéf vysoké školy intenzivně pracuje také na sestavení týmu prorektorů. „Se dvěma jsem už definitivně domluvený, s dalšími dvěma jsem ve stadiu jednání," prozrazuje. Poslední hlavní výzvu vidí v přípravě evropských projektů. „Předchozí vedení udělalo velký kus práce, nyní je potřeba vše dotáhnout," říká Tomáš Machula.