Známý českobudějovický pedagog a nadšený propagátor cyklistiky Josef Cepák se zřítil při výstupu na alpský vrchol Mt. Blanc a zahynul. Tuto informaci potvrdil Deníku ředitel biskupského gymnázia Zdeněk Dvořák.

„Dozvěděl jsem se to před malou chvílí. Tento soukromý výlet do Alp si nadělil Josef Cepák ke svým šedesátým narozeninám. Doprovázela jej rodina a několik nejbližších přátel. Je to obrovská tragédie,“ uvedl zdrcený Dvořák. Do povědomí veřejnosti se dostal Josef Cepák především díky své neutuchající snaze o propagaci sportu a obzvlášť cykloturistiky.

„Byl to nesmírně přátelský a skromný člověk, který nám bude moc chybět,“ shodují se jeho blízcí přátelé i studenti. Jedním z pedagogových nejbližších přátel byl i Pavel Marek z Hluboké nad Vltavou. Před lety společně založili první cyklostezku z Budějovic do Hluboké.

„Nemůžu tomu věřit, je to hrozná zpráva,“ řekl otřesený Marek. Josef Cepák se vždy aktivně zajímal o veřejné dění a dokázal neúnavně kritizovat nešvary, se kterými se jako obyvatel jihočeské metropole setkával. V poslední době se například hodně zasadil o vybudování přechodu v Plavské ulici, kde zahynula v říjnu loňského roku dvanáctiletá školačka. Zájem o věci veřejné jej přiměl i ke kandidatuře do komunálních voleb.

Byl na osmém místě kandidátky koalice Zelených a Strany otevřené společnosti. „Je to samozřejmě především obrovská osobní tragédie, která byla vzhledem k jeho vitalitě naprosto nečekaná. Tato ztráta citelně postihne veřejný život celého krajského města,“ řekl lídr kandidátky Svatomír Mlčoch.