Takový nápor cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou ještě nezažila. V sobotu na ni v jednu chvíli vyrazilo více než sto cyklistů. Ti se svou jízdou rozhodli uctít českobudějovického pedagoga a sportovce Josefa Cepáka, který stál u zrodu stezky a minulý týden tragicky zahynul při výstupu na alpský vrchol Mt.Blanc.

Mezi účastníky byli studenti i absolventi Biskupského gymnázia, kde Cepák vyučoval. „Byl to nejúžasnější člověk, jakého jsme kdy poznali a tohle je to nejmenší, co pro něj můžeme udělat,“ zdůraznil absolvent Jan Hájek. Ostatní studenti se shodli na tom, že Cepák byl skvělý učitel, a proto ani chvíli neváhali a do akce se zapojili. „Dělám to na jeho počest, byl vždy přívětivý a pomohl. Byli jsme s ním například na vodě, všichni jsme si vyrazili do města, jen on obětavě seděl dvě hodiny u raftů a hlídal je,“ vzpomněla Jitka Hotová.

Kola osedlala i řada Cepákových přátel a spolupracovníků. „Vzpomínám si, že byl neuvěřitelně precizní v tom, jak si pamatoval na narozeniny každého studenta i kolegy. Nikdy nezapomněl a každému věnoval pomeranč jako symbol slunce. Teď mě tedy potěšilo, když se na pietním místě před naší školou začaly objevovat i pomeranče,“ řekla Michela Kudláčková, zástupkyně ředitele gymnázia, která s Cepákem pracovala od roku 1992, ale znala ho již dlouho předtím jako spolufarníka. Smutné je podle ní ale to, že příroda, kterou Cepák vždy ctil, obdivoval a chránil, se mu nakonec stala osudnou. „Pro školu je to obrovská ztráta, protože pracoval bohatě nad to, co musel, a dělal spoustu věcí, na které by ostatní ani nepomysleli,“ dodala.

Mnozí účastníci také připomněli, že Cepák pomáhat frekventovanou cyklostezku z Budějovic na Hlubokou budovat, padaly i návrhy na postavení Cepákova pomníku nebo oficiální označení trasy jeho jménem.

Podél stezky zapálily cyklisté několik svíček, v cíli cesty, na Hluboké se potom pomodlili. Modlitbu vedl spirituál Biskupského gymnázia Josef Prokeš, který byl s Cepákem při nešťastném výstupu. „Uprostřed stěny, na kterou jsme stoupali, řekl, že je unavený. Začal sestupovat a sklouznul,“ popsal tragickou nehodu v Alpách. Cepák byl podle něho ten den velice klidný a i po jeho smrti se všichni přesvědčili, že se vždy obětoval pro druhé. V jeho batohu totiž našli zásobu jídla a vody pro ostatní. „Myslím, že množství svíček u gymnázia i lidí tady svědčí o tom, že se uměl rozdávat, že myslel nejdříve na druhé a teprve potom se zabýval sám sebou. Teď právě žijeme z toho, co nám dával, a tím je pro nás velkým vzorem,“ uzavřel Prokeš.

Na internetové síti Facebook již také vznikla skupina s názvem Josef Cepák – Nikdy nezapomeneme. Nyní má přes tisíc členů a její zástupci organizují další vzpomínkovou akci – Běh na památku Josefa Cepáka, který by se měl uskutečnit 6. září od 14 hodin. Poběží se od Biskupského gymnázia k mostu v Roudném.