Neobratná formulace v rámci předvolební kampaně, nebo záměrná mystifikace, mající vrhnout stín na práci charity?
Občané Týna nad Vltavou dostali před několika dny speciální předvolební výtisk časopisu Věcí veřejných, kde romský aktivista Karel Badžo v rozhovoru s Františkem Pláteníkem, lídrem kandidátky VV v Týně nad Vltavou, tvrdí, že v Bongu, což je nízkoprahové zařízení pro mládež, jsou drogy a alkohol a jedná se o schovku pro mládež z Týna.

Lživá obvinění
„Výkřik kandidáta Věcí veřejných se dotýká zaměstnaců, klientů, rodičů, sponzorů i charity a její cti,“ brání se nařčení ředitelka Farní charity v Týně nad Vltavou Daniela Laschová, pod kterou zařízení Bongo od jeho vzniku již více než pět let patří.

„Lídr kandidátky VV František Pláteník pominul novinářské minimum a nekontaktoval protistranu, aby se k danému obvinění vyjádřila ještě před otištěním článku. V Bongu nikdy nebyla vedena policejní vyšetřování v nějaké souvislosti s drogami či alkoholem. Nikdy nebylo podáno žádné trestní oznámení na Bongo. Pan Karel Badžo zařízení minimálně čtyři roky nenavštívil a pan František Pláteník v Bongu do minulého týdne nebyl. Dokonce ani neoslovil Farní charitu před politickou kampaní o možnosti spolupráce v sociálních otázkách.

Její slova potvrzují zástupci místní policie.
„V zařízení Bongo jsme nikdy žádný problém s drogami a alkoholem nemuseli řešit,“ říká zástupce velitele Policie ČR v Týně nad Vltavou Michal Kauca.
„Je škoda, že tohle tvrzení háže špatné světlo na zařízení, které pomáhá mládeži s využitím volného času, právě aby se nepoflakovala na ulici a našla si jinou zábavu. Scházíme se pravidelně v komisi pro řešení patologických jevů, kam pravidelně docházejí i zástupci Bonga a informují o své činnosti.“
Jeho slova potvrzují i zástupci městských policistů, kteří také nemuseli řešit problém s drogami a alkoholem v Bongu.

Nešťastná formulace
A co na to autor rozhovoru František Pláteník z Věcí veřejných?
„Byla to nešťastná formulace,“ hájí se František Pláteník s tím, že rozhovor neměl být o práci Bonga. „Ta věta byla nesprávná,“ přiznává. „Vycházeli jsme z toho, co o zařízení Bongo koluje v povědomí obyvatelů Týna nad Vltavou. Minulý týden jsme se byli v zařízení podívat a vyjasnili jsme si s ředitelkou Danielou Laschovou situaci. Dáme vyjádření na naše internetové stránky, ale více už do voleb nestihneme. S Farní charitou jsme se domluvili na případné spolupráci v sociální oblasti do budoucna. Nechtěli jsme se Bonga a jeho zaměstnanců dotknout,“ dodává k nepravdivým údajům František Pláteník, jež kandiduje za stranu, která má ve vládě i ministra vnitra.

Ředitelka Daniela Laschová je z celé kauzy smutná. „Boj proti lži a pomluvám je velmi složitý a nikdy už poškozená strana nedosáhne ospravedlnění,“ říká Daniela Laschová.

„Překvapuje mě, že si Věci veřejné předem neověřily informace a vycházely z toho, co jedna paní povídala. Ve vyjádření se jednalo zřejmě o její politický záměr, což nás poškozuje. Daly na neověřenou kachnu a schválně poškodily zařízení, které se snažíme několik let vést co nejlépe.“ Podle Daniely Laschové, která minulé úterý kvůli nařčení zorganizovala v Bongu setkání jak se zástupci Věcí veřejných, tak s místní policií, se prý nedočkala od autora rozhovoru omluvy.
„Pořád mluvili o tom, že to byla nešťastná věta, která nebyla namířená proti charitě. Nabízeli nám povolební spolupráci, ať už se do vedení města dostanou, nebo ne,“ dodává Daniela Laschová.

Ředitelku charity mrzí, že se vltavotýnská veřenost teď dívá na jejich zařízení jako na místo, kam chodí mladí lidé pít alkohol a brát drogy. „Přitom Bongo funguje již více než pět let. Denně k nám chodí na pětatřicet klientů. Lidé, kteří jsou pod vlivem návykových látek, sem mají vstup samozřejmě zakázán,“ připomíná Daniela Laschová striktní pravidlo, které zdejší návštěvníci dobře znají.
„Klienti i dobrovolníci se na nás obracejí a jsou nespokojení s tím, co se o našem zařízení psalo a povídá,“ doplňuje vedoucí centra Jitka Dopitová.

Bongo:
BONGO je nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve věku 15 – 26 let poskytující ambulantní služby dětem a mládeži ohroženým sociálním vyloučením. Oblasti pomoci: Rodinné, partnerské, vrstevnické vztahy, škola (pomoc s přípravou i s výběrem budoucího povolání), zaměstnání, sexualita, trestná činnost, návykové látky.
Bongo spadá pod Farní charitu Týn nad Vltavou.
Otevřeno mají od úterý do soboty, od 13 – 19 hodin, v pátek a v sobotu až do osmi večer. Kontakt: Žižkova 575 ( areál bývalého koupaliště), 375 01 Týn nad Vltavou, bongo@farnicharita.cz,
tel. 731 402 991


Povinnosti klientů:
1. Neužívej návykové látky v Bongu a ani je sem nepřinášej.
2. Nekuř v areálu Bonga.
3. Neužívej násilí, včetně slovního, vůči ostatním v Bongu (žádné nefér, povýšené, rasistické a podobné chování).
4. Žádné vyvolávání konfliktů a účast na nich, žádné šikanování, nadávání a urážení.
5. Nedělej binec a nehluč.
6. Nenič a neodnášej vybavení a zařízení klubu.
7. Nerozvíjej žádné sexuální aktivity.