O víkendech či v noci vypadá doprava v Českých Budějovicích zcela jinak než normálně. Ulice jsou prázdné, automobilů jezdí málo, ale některé semafory na křižovatkách stále pracují jako by se nechumelilo. Ale proč, ptají se řidiči?

„Když jezdím v neděli přes město domů, tak mě může vždy vzít ďas, když mě na Lidické zastaví na křižovatkách červená a pak z vedlejší ulice projede jen jedno auto,“ lamentuje nad víkendovým režimem křižovatek třicetiletý řidič Jan Lužný.

„Mě se zase dost často stává, když se vracím z práce například ve tři hodiny ráno, tak na Mánesovce mne zastaví červená téměř vždy. Ale nikdo tam pak neprojede,“ kroutí hlavou Lužného přítelkyně Jana Fabiánová.

Režim semaforů, a to nejen víkendový nebo noční, zadává specializované firmě dopravní inspektorát Policie České republiky ve spolupráci s magistrátem města České Budějovice

„Každý semafor má stanovený režim, který musí respektovat rozhodnutí dopravního inspektorátu policie. Magistrát ale také s policií v tomto ohledu spolupracuje,“ uvádí tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

I když v noci či v sobotu a v neděli po městě tolik řidičů nejezdí, policie má jasno. Vybrané semafory na frekventovaných křižovatkách musí fungovat stále zejména kvůli bezpečnosti.

„Z pohledu českobudějovického dopravního inspektorátu Policie České republiky v souvislosti s bezpečností a plynulostí provozu je nutné, aby byly semafory v provozu,“ vysvětluje motoristům okresní policejní mluvčí Regina Tupá, proč na některých světelných zařízeních na českobudějovických křižovatkách jen neproblikává oranžové světlo.

I když si řada motoristů myslí, že by semafory v noci a o víkendu mohly fungovat jen s problikávající oranžovou, jsou i tací, kteří jsou jedině pro, aby světelná zařízení byla v provozu prakticky nepřetržitě.

„Já jsem ráda, když semafory svítí, a to i večer. Protože mám o situaci na silnici větší přehled, osobně si také dávám větší pozor a vím, kdy můžu anebo nemůžu jet,“ podotýká čerstvá devatenáctiletá řidička Katka Čermáková z Českých Budějovic.

Také Radek Terber z firmy Signalbau Huber, která se stará o městské semafory, si myslí, že běžný provoz u semaforů během víkendu je nutný kvůli bezpečnosti. „My jen plníme zadání policie a magistrátu města. Myslím si, že policie chce tímto krokem uklidnit dopravu ve městě, protože někteří jedinci jezdí jako blázni právě na blikající oranžovou,“ shrnul.