„Teď bydlím tady ve Střížově u dcery,“ svěřila se v pátek v místnosti plné květin a gratulantů paní Vaclíková. Dnes napočte vedle dvou vnoučat i tři pravnoučata.


„Maminka pracovala v hospodářství a potom v JZD. Za nejlepší odchov selat dostala i cenu,“ přiblížila dcera oslavenkyně Jana Burdová. Ale právě kvůli tomu, že rodina do JZD vstoupit nechtěla, zavřeli manžela paní Vaclíkové a poslali jej do Jáchymova do uranových dolů. „Režim mu zrovna neseděl,“ zhodnotila otcův postoj paní Burdová. Když se její tatínek vrátil, o politiku už se potom nestaral, ale pole už byla v JZD.


V Před 17 lety se paní Vaclíková přestěhovala po skonu manžela k dceři. Každý den po obědě kolem třetí hodiny si dává nejstarší Střížovanka kávu, jinak výjimečnější zvyky nemá.


„Nepamatuji, že bych jako starosta u nás přál někomu ke stým narozeninám,“ zmínil starosta Josef Štětina, který přišel popřát se zástupci obce.
„Když je masopust, dělají pro ni koledníci kolečko, poslouchá je z okna,“ doplnil starosta. Muzika paní Vaclíkovou těší pořád. „Ještě před čtyřmi dny jsme společně zpívali, když jsme jí nechali zahrát ´Jede formánek po světě´. Když hraje náš Tomáš, hraje na zděděnou helikonku, taky mu přizvukuje,“ popsala maminčin vztah k notám paní Burdová.


Mladí obyvatelé statku na střížovské návsi Tomáš a Ivana jsou také nejčastějšími společníky prababičky. „Vlastně je odchovala, když se k nám přistěhovala,“ řekla dcera jubilantky.


Nejmladší pravnučkou paní Vaclíkové je Anetka. Oslavy bavily i ji, ačkoliv jí jsou teprve čtyři měsíce.