Historii MHF zachytí podle prezidenta festivalu Jaromíra Boháče televizní dokument a kniha v limitované edici, kterou si budou moci návštěvníci zakoupit. „V rámci zahajovacího večera bude pokřtěna za účasti Plácida Dominga,“ uvádí Jaromír Boháč.

Operní pěvec Plácido Domingo, který oslavil 80 let, se na festival vrací po deseti letech a zahájí ho gala vystoupením v 19.30 h v Pivovarské zahradě. „Koncert je výjimečný i v tom, že se z tenoristy stal barytonista,“ říká Jaromír Boháč a dále nastiňuje: „Chtěli jsme také, aby na festival přijeli lidé, kteří se dostali do jeho historie.“ Na zahajovacím koncertu uslyšíte i sopranistku Adrianu Kučerovou a mezzosopranistku Štěpánku Pučálkovou.

Žáčci 1.C, které prvními kroky ve škole provází učitelka Milena Jakešová, při uklízení učebnic do nových tašek.
Školy se zaplnily. Kaplická Fantovka chystá stavbu nové auly

Na festivalu zazní operní galakoncert k výročí 230 let od úmrtí W. A. Mozarta, a to 17. září v 19.30 h v Zámecké jízdárně. Zazpívá Adam Plachetka a hosté.

Festival zakončí v Zámecké jízdárně 18. září v 19.30 h španělská houslistka Leticia Moreno. Na koncertě k 180. výročí narození Antonína Dvořáka ji doprovodí Severočeská filharmonie Teplice.

Poprvé mohou návštěvníci přijít také do Prokyšova sálu, a to 12. září v 11 h na Heroldovo kvarteto.

„Festival podporuje mladé umělce, každá generace jednou skončí a začne nová,“ uvádí Jaromír Boháč koncert finalistů soutěže Virtuosos V4+. Mezi sólisty a vítězi soutěže nás bude reprezentovat akordeonista Martin Šulc. Přijďte 9. září v 19.30 h do Zámecké jízdárny. Mladou krev také zastoupí na klavírním recitálu Jan Čmejla, který zahraje 16. září v 19.30 h v Zámecké jízdárně.

Prvňáčci v Dolním Třeboníně mají za sebou první školní den.
OBRAZEM: Prvňáčci v Dolním Třeboníně si první školní den užili

Na festival zavítá také legenda světového jazzu, Billy Cobham, který usedne za bicí. „Je pro mě splněný sen, že se nám podařilo najít termín,“ libuje si prezident festivalu. S triem bubeníka doprovodí rozhlasový orchestr Big Band Gustava Broma.

Konají se ale i další koncerty, například muzikálový večer Broadway Night aj. Festival končí 18. září.

Až do 12. září bude ještě navíc fungovat letošní novinka, tzv. Festivalová zónav Pivovarské zahradě, kam chodí lidi relaxovat, malovat, cvičit jógu, tančit, poslouchat koncerty nebo na letní kino většinou s hudební tematikou aj. Tento program je zdarma. (kam)