Právě takový scénář chtěli prosadit představitelé hnutí ANO na středečním koaličním jednání. Vadí jim obžaloba Juraje Thomy ze zneužití pravomoci úřední osoby. Toho se měl dopustit v roce 2010, když podepsal údajně nevýhodný dodatek smlouvy o poskytování IT služeb na radnici.

O údajném usnesení ANO, že ho nechtějí v radě, Juraj Thoma nevěděl, ale poznamenal: „To si asi někdo připíná frčky, které si ani připínat nemusí. Už několik dní je členům ANO známo, že v nově vznikající koalici se nebudu ucházet o post člena městské rady. V následujících týdnech chci svůj čas věnovat především očištění svého jména."

Lídr ANO Jiří Svoboda včera odmítl postoj hnutí komentovat. „Z mého pohledu se pan Thoma zachoval jako čestný chlap," ocenil rozhodnutí končícího primátora. Z politické scény se ale Juraj Thoma nevytratí. „S ohledem na velkou podporu a důvěru budějovických voličů, za kterou ještě jednou děkuji, se práci pro naše město budu věnovat jako předseda zastupitelského klubu hnutí Občané pro Budějovice."

V nové radě města je už naopak po včerejším jednání jasno o rozdělení křesel i klíčových kompetencí mezi jednotlivé koaliční partnery. „Není žádným tajemstvím, že ANO se uchází o post primátora, naši lidé by měli mít na starosti také ekonomiku, finance a investice města, oblast dopravy, školství a sociálních věcí. KDU-ČSL by měla zodpovídat za kulturu, památkovou péči a cestovní ruch, TOP 09 bude mít v gesci majetek, další oblasti budou v kompetenci radních za OPB," nastínil Jiří Svoboda.

Připadne nám strategické plánování, územní rozvoj včetně útvaru hlavního architekta. Druhý náměstek primátora bude mít na starosti správu veřejných statků, veřejné zakázky a životní prostředí," doplňuje Juraj Thoma.

Koalice už ladí poslední detaily

Už příští týden by podle lídra vítězného hnutí ANO Jiřího Svobody mohli partneři vznikající radniční koalice podepsat společnou dohodu. Zbývá v ní doladit jen několik bodů. „Upřesnili jsme si rozdělení portfolií pro jednotlivé strany, stoprocentní shoda vládne v obsazení komisí, mluvili jsme již i o podílu stran v dozorčích radách společností zřizovaných městem. Pokročili jsme i ve sladění programových záležitostí, zejména otázek budoucnosti dopravy," naznačil Jiří Svoboda po posledním společném jednání zástupců hnutí ANO, OPB, KDU - ČSL a TOP 09.

Další plánují na nedělní večer. Mluvit by se mělo mimo jiné již i o konkrétních jménech nových radních. Ty ale zatím jednotlivé strany nechtějí prozrazovat. „Představu o lidech, kteří by obsadili naše místa v radě, už máme, nicméně sdělíme ji nejdříve našim koaličním partnerům na nedělním jednání," říká například lídr Občanů pro Budějovice Juraj Thoma.

Současné povolební debaty už spíše zpovzdálí sleduje ČSSD. Zpočátku sociální demokraté jednali s ANO 2011 a KDU-ČSL o trojkoalici, která by kopírovala spojenectví stejných tří stran ve vládě. Jednání ale skončila neúspěchem a město teď směřuje ke koalici jiné. Sociální demokraté ovšem odmítají, že by projekt spojenectví s ANO 2011 a KDU-ČSL zkrachoval kvůli jejich neúměrným požadavkům. Městský výkonný výbor ČSSD k tomu dokonce vydal i zvláštní stanovisko, ve kterém zdůraznil, že v určité fázi jednání prostě ANO 2011 odmítlo další debatu.

V současnosti ČSSD ustoupila hodně z původních požadavků. Spokojila by se i se třemi místy v radě města. To písemně navrhla ANO 2011. „Dokud nebude zvolena nová rada města, je o čem jednat," zdůvodnil nabídku volební lídr ČSSD Miroslav Joch a doplnil, že poslední krok jeho strany je myšlen naprosto vážně a je pro ANO 2011 i lidovce výhodný. „Je to proto, abychom zabránili vzniku koalice ANO 2011, HOPB, TOP 09 a KDU-ČSL, která by podle našeho názoru městu v budoucích čtyřech letech neprospěla," vysvětluje za ČSSD Miroslav Joch.