Ve Srubci nebo Adamově vloni stavbaři dokončili více bytů než v okresním městě Písek. Ukazují to nová čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ). Dokumentují, kde je největší zájem o bydlení.

Michal Kolísek z českobudějovické krajské správy ČSÚ upřesnil, že nejvíce bytů bylo dokončeno v Českých Budějovicích, a to 214. Druhý v rámci kraje byl Srubec se 47 novými byty. Porazil tak všechna další jihočeská okresní města.

Podle Jiřího Kahouna z realitní kanceláře Fortuna Reality bude hlad po bydlení v Budějovicích i okolních satelitech trvalý. Přestože banky avizovaly zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. „Převis poptávky je obrovský, bytů je zoufale málo,“ zhodnotil Jiří Kahoun.

Po bytech u Budějovic je hlad

Více než devět tisíc bytů dokončili stavbaři v kraji za posledních šest let. Nová čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že největší zájem byl ve zmíněném období o bydlení v Českých Budějovicích.

Podle Michala Kolíska z krajské správy ČSÚ ale postupně začali mít lidé čím dál větší zájem o bydlení v menších obcích v okolí krajského města. Relativně vysokou intenzitu bytové výstavby a nárůst počtu obyvatel zaznamenaly Adamov, Roudné, Včelná, Srubec, Litvínovice, Homole a Boršov nad Vltavou.

Realitní makléř Jiří Kahoun potvrdil, že nabídka nových bytů zejména v Budějovicích a okolí nestačí pokrýt poptávku. Poukázal také na to, že v poslední době se mění chování nakupujících. Ti dříve pořizovali byty jako investici, aby je dále pronajímali. Nyní byty kupují hlavně ti, kteří v nich skutečně chtějí hned bydlet.