„Prioritou je možnost zapojit vybrané Romy jako asistenty do práce městské policie," zdůrazňuje krajský romský ko᠆ordinátor Roman Slivka. „Pomáhali by při řešení nesrovna᠆lostí. Mohli by obcházet problé᠆mová místa a upozorňovat na nutnost omezovat hlučnost, dodržovat noční klid, neničit jakýkoli majetek či udržovat čistotu. Ve spolupráci se strážníky by mohli řešit konflikty
a ukládat sankce," přibližuje představu o takové funkci.
Za dobrý nápad to ale nepovažuje Lukáš Pravda bydlící na sídlišti. Bojí se, že by se tu naopak bezpečí snížilo. „Romský strážce pořádku se může k případnému násilí otáčet zády nebo být náchylný ke zneužití pravomocí," naznačuje rizika.
Roman Slivka je ale na základě zkušeností z jiných měst přesvědčen, že právě slovo romských asistentů by mělo
v komunitě daleko větší váhu. „Strážníky Romové kolikrát moc neberou, naši lidé by měli větší autoritu," vysvětluje
s tím, že se zájemci o takovou práci, kteří splňují předepsané podmínky, vše probral do detailů a už předal vedení radnice k posouzení seznam patnácti uchazečů.
Jak uvedl náměstek primátora pro školství a sociální věci Petr Podhola, o možných
adeptech na post asistentů strážníků, stejně jako o dalších podnětech ke zlepšení vztahů na sídlišti, se povede diskuse. „Je to otevřené téma, osobně takový nápad nezavrhuji, ale je třeba jej důkladně projednat především s městskou policií," říká a jedním dechem podotýká, že k posílení bezpečí na Máji už nyní přispělo zvýšení počtu hlídek jak strážníků, tak policistů
Hřištím musí říct ano všichni
Více dětských hřišť, laviček, ale i odpočinková zóna dál od paneláků, to jsou jen některé návrhy, jak vylepšit život ve Volfově ulici a blízkém okolí. Jejich seznam dali dohromady zástupci romské komunity. Ne každý z nápadů má ale šanci.
Koordinátor romských poradců Jihočeského kraje Roman Slivka například apeloval na větší finanční podporu terénní práce neziskových organizací, které připravují volnočasové aktivity pro děti. Náměstek primátora Petr Podhola ale upozorňuje, že už letos dostaly tyto organizace
z městské kasy víc. „V roce 2012 činila tato dotace celkem 1 200 000 korun, pro letošek to jsou 3 200 000 korun," argumentuje. Zároveň ale nevylučuje, že by se tato položka rozpočtu měnila i v příštím roce.
Také úmysl zřídit další hřiště má svá úskalí. „Jsme připraveni to řešit, ale nelze rozhodnout od stolu. Případné stavbě musí předcházet široká diskuse lidí, kteří v této lokalitě bydlí a docílit shody," je si vědom Petr Podhola. Poukazuje přitom na loni zrušený sportovní plácek, jehož osud zpečetily stížnosti sousedů na neúnosný hluk.
Podle Romana Slivky jsou ale další hřiště potřeba. „Teď je tu jen jedno na několik set dětí. Na těch nových ale musí fungovat vždy nějaký správce," zdůrazňuje. Stejně tak podle něj nebylo šťastným krokem zrušení laviček, na kterých Romové sedávali. Výsledkem akorát je, že Romové postávají před vchody domů, na chodnících a sedávají na autech, na což pak majoritní společnost rozhořčeně poukazuje."