Trochu netradičně oslaví tento téměř sto let starý svátek v jihočeské metropoli. Ženy cestující odpoledne městskou hromadnou dopravou se mohou těšit na květinu.

Podle ředitele Dopravního podniku města České Budějovice Slavoje Dolejše rozdají zástupci podniku a města v běžných spojích na vybraných autobusových i trolejbusových linkách tisíc růží. „Věříme, že ženy, které cestují našimi linkami, tato pozornost potěší," řekl Slavoj Dolejš a doplnil, že se jedná už o druhý ročník akce.

Popřát ženám se dnes chystají také v Šalmanovicích nedaleko Jílovic. Oslavy mezinárodního dne tady místní dobrovolní hasiči a myslivci organizují již po několikáté. „Dřív se tu oslavy pořádaly, když ještě fungovaly státní statky," vzpomínal Ladislav Koranda, místostarosta Jílovic, pod jejichž samosprávu Šalmanovice patří. „My jsme se před čtyřmi lety tak nějak kolektivně dohodli, že bychom tuto tradici rádi obnovili," doplnil s úsměvem. Už dnes tak na všechny šalmanovické slečny a dámy čeká od 18 hodin v místním kulturním sále překvapení.

„Je nás kolem sedmi osmi mužů, kteří si na ten večer vždycky připraví dvě až tři humorné scénky," přiblížil oslavy v Šalmanovicích Ladislav Koranda. „Na dnešek máme připravenou parodii na film Titanic," prozradil místostarosta Jílovic a doplnil, že o hudební doprovod se stará místní kapela. „Každá žena také dostane karafiát a nechybí ani zákusek," poznamenal Ladislav Koranda.

S předstihem pro změnu oslavili Mezinárodní den žen dobrovolní hasiči v Kojákovicích. Dostaveníčko si tady totiž místní ženy daly už v sobotu 5. března. Místní tradici přiblížil člen kojákovického sboru dobrovolných hasičů Miroslav Šimánek. „Máme tu šikovné ženy, které se každý rok v říjnu sejdou, aby nám k 28. říjnu upletly věnce na zdejší pomník Jana Kojana. A tak nás napadlo, že by se mohly scházet také v březnu," vysvětloval Miroslav Šimánek. „Ženy se sejdou v místní hasičárně, popovídají si, dostanou kafe a zákusek," informoval Miroslav Šimánek o průběhu akce, jíž tady obnovili před sedmi lety.

Jen květiny ale muži v tento den svým partnerkám nedávají. Někteří totiž raději sáhnou po jiném dárku, třeba po knize. „Najdou se takové výjimky, i když jich moc není," připustila Monika Dušková, majitelka knihkupectví Duha v Plachého ulici v Českých Budějovicích. „Muži kupují v průběhu celého roku, k narozeninám nebo k svátku. Nejvíce jich ale chodí na Vánoce," dodala Monika Dušková. Největší zájem je dle jejích slov o česky psanou literaturu nebo severské detektivky.

Vše začalo u newyorských švadlenMezinárodní den žen se slaví jako připomínka protestu s názvem „Chléb a růže", kdy newyorské švadleny vyšly 8. března 1908 do ulic s požadavkem na volební právo pro ženy, lepší pracovní podmínky a zákaz dětské práce. OSN uznala 8. březen jako oficiální svátek v roce 1975. MDŽ po první světové válce zatlačil do pozadí Den matek. V Československu se, a to vždy druhou neděli v květnu, slavil od roku 1923 na popud Alice Masarykové. Za totality byl naopak MDŽ jeden z nejokázalejších svátků, patřily k němu velkolepé podnikové večírky i slavnostní přijetí delegací žen na Pražském hradě nejvyššími představiteli KSČ a státu.