K módě a šití šatů se Lukáš Bartoň dostal přes úplně jiný koníček. „Dříve jsem tančil latinskoamerické tance a kreslil jsem návrhy šatů pro partnerku. To byl asi hlavní důvod, proč mě to chytlo a začal jsem se navrhováním a šitím zabývat naplno," vysvětluje. Na vytváření šatů pro taneční sport ale nezanevřel. „Navrhuji šaty pro Veroniku Flaškovou a Marka Hrstka. Jsem na ně moc pyšný, tenhle pár se nedávno dostal i do finále republikové soutěže," doplňuje.¨ 

Hlavní náplň jeho práce tvoří především šaty určené pro přehlídková mola. „Přehlídky bývají většinou dvě ročně, na každou z nich musím připravit přibližně dvacítku nových modelů," vysvětluje návrhář. „Mezi svými klienty mám jinak pouze ženy, pro muže šaty netvořím," říká.
To, že jako muž tvoří šaty pro dámy, vnímá jako svou výhodu. Může tak ženy vidět v trochu jiném světle než třeba návrhářky. „Nejvíce mě baví vytvářet návrh. Pak se rád pouštím do výsledného zdobení šatů třeba blýskavými kamínky," popisuje svou práci Lukáš Bartoň.

Nejraději má zákaznice, které mu jsou ochotné dát volnou ruku. „Mé klientky bývají většinou odvážnější. Mám zákaznice, které za mnou přijdou s velmi konkrétní představou šatů, ale i takové, které většinu věcí nechají na mně. Záleží na situaci, občas jsem rád, když dostanu nějaké vodítko, jindy ale třeba přijde zákaznice a já hned ty šaty pro ní vidím," dodává.

Srdce Jihočeské televizeJihočeská televize připravuje charitativní akci s názvem Srdce Jihočeské televize. Letošní ročník nese podtitul Den pro autisty s jihočeskými návrháři. Do akce se zapojí celkem sedm jihočeských studií a módních tvůrců, kteří připravili sérii modelů. Ty bude možné zakoupit za speciální prodejní cenu a zároveň tím podpořit dobrou věc.

Výtěžek z veškerého prodeje totiž ve spolupráci s Charitou České Budějovice získá spolek Autisté jihu. Ten poskytuje účinnou pomoc rodinám pečujícím o dítě s autismem na území Jihočeského kraje.

V březnu budou ve vysílání Jihočeské televize i na stránkách Deníku, který je mediálním partnerem akce, představeni jednotliví návrháři a studia.

Modely budou zároveň k vidění v druhé polovině března v českobudějovickém IGY Centru. 2. dubna od 17 hodin v rámci Mezinárodního dne autismu si budou moci zájemci modely vyzkoušet a za přítomnosti návrhářů zakoupit.