Pro chov včel se rozhodla Zemědělská fakulta, a to především z praktických důvodů. „Máme dlouhodobě problémy s nedostatkem opylovačů na našich pozemcích, kde pěstujeme plodiny pro výzkum a experimenty. Poslední dobou se to projevilo hlavně u pohanky. Létala sem tak polovina včel oproti tomu, co bychom ideálně potřebovali," vysvětlil proděkan Petr Konvalina.

Vedení fakulty tedy koupilo dva úly a drobné pomůcky, především ale muselo najít vhodného včelaře. Ten se skrýval přímo mezi zaměstnanci. Péče o včely se ujal Josef Šafář z katedry aplikovaných rostlinných biotechnologií. „Sám mám doma desatero včelstev, včelařství se věnoval už můj děda a táta. Na univerzitě to o mě lidé vědí, takže mě oslovili," řekl.

K univerzitním úlům se nyní snaží chodit každý den, kontroluje, zda se u včel neobjevují nemoci a hlavně je krmí. „Dává se jim cukrový roztok. Mám v úlu lahev s dírkami, odkud si ho průběžně odsají. Říká se, že každé včelstvo  by mělo postupně dostat kolem patnácti kilogramů cukru, aby si vytvořilo zásobu na zimu," doplnil Josef Šafář.

Právě přes zimu by měla být péče o včely ještě jednodušší. Josef Šafář bude pouze dávat pozor, aby česno nezanesl sníh. Více práce očekává na jaře, kdy se pravděpodobně začne stáčet první univerzitní med. „To si vezmu na pomoc šikovnou kolegyni, bude to přeci jenom pracnější. Proti tomu, co mě ale čeká u vlastních včelstev doma, je to pořád málo," komentoval. Pokud bude úrodný rok, získá podle něj škola ze dvou úlů asi sto kilogramů medu.

Jestliže se včely na univerzitní půdě osvědčí, bude jich přibývat. Péči o ně si vyzkouší také samotní studenti. „Máme i výuku včelařství, takže při ní bude možné naše úly využít. Plánujeme také, že se další úly objeví na střeše děkanátu. Mělo by tam být asi sedm včelstev, která bude mít na starost jeden z doktorandů. Bude tak plnit i svůj výzkumný úkol," dodal Petr Konvalina.

Univerzitní včelstva jsou zatím mladá. V každém je zhruba od pěti do osmi tisíc jedinců. Předpokládá se ale, že do budoucna naroste počet včel v jednom úlu až na třicet až čtyřicet tisíc.

Zpracovaný med využije Zemědělská fakulta jako propagační předmět. „Chceme mít něco zvláštního, co sami vyrábíme, ne propisky a bloky. Už například nabízíme špaldové těstoviny, kozí mýdla, bylinný čaj podle receptury našich studentů nebo bylinný likér s výtažkem brokolice, na který máme patent," vyjmenoval Petr Konvalina.

Na univerzitní půdě se pro výzkum a experimenty kromě pohanky pěstují také okopaniny či obilniny. Jsou zde i výběhy pro nejrůznější hospodářská zvířata. Fakulta dokonce plánuje vybudování naučné stezky, která bude přístupná veřejnosti. Otevřít by se měla už na podzim.