Město je podle českobudějovické ODS možné rozvíjet jen tehdy, pokud jsou politici ochotní se na něj dívat pohledem, který přesahuje jedno volební období. Lokality rozvoje města vždy určovalo přivedení dopravních cest jako v případě koněspřežky a železnice, dopravní tepny, které přinášejí do města život. A podobný zlomový okamžik České Budějovice zažijí podle lídra ODS Martina Kuby právě v nadcházejícím volebním období. V Českých Budějovicích přibude další tepna, dálniční obchvat, který přitáhne do okolí svého území další rozvoj. Podle Martina Kuby jde o obrovskou rozvojovou příležitost pro město na dlouho dobu dopředu. ODS se chce na tuto oblast zaměřit a s týmem profesionálních českých, ale i mezinárodních architektů určit pravidla pro rozvoj této nové, a pro Budějovice velmi důležité části města. „Celá tahle obrovská část města se zásadně promění,” říká Martin Kuba a dodává, že ODS je připravená, sestavit tým architektů, aby město na další desetiletí konečně získalo správný směr. “Právě tahle proměna je pro budoucí tvář města zásadní. Bohužel se nám zdá, že všichni českobudějovičtí politici to ignorují. Dohadují se o jednotlivých krocích a nevidí, že město pro svůj rozvoj musí mít hlavně dlouhodobý jasný směr a vizi.“, doplňuje svůj pohled na věc Martin Kuba.

Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu je v těchto lokalitách plno zastaralých průmyslových areálů, které se mohou už brzy zazelenat. Mohou tu stát nové obytné čtvrti s parky, vodní plochou po rekreaci a hřišti pro děti. Byty pro mladé, ekonomicky aktivní lidi a prostory pro nové chytré firmy. “Město musí mít jasnou vizi, jak tuto lokalitu rozvíjet. Musí územním plánem určit jasná pravidla hry, aby na rozvoji nevydělávali jen developeři, ale především město a všichni jeho občané,” upřesňuje Martin Kuba.

Architektonické soutěže a větší zapojení architektů do rozvoje atraktivních lokalit je pro ODS prioritou a chce odborníky využívat i v jiných lokalitách. Jako příklad uvádí diskutovanou oblast Mariánského náměstí. “Tomuto prostranství může slušet jak zeleň parku, tak i třeba budova nového divadla. Chceme takovou soutěž vyhlásit,“ říká Jan Zahradník a pokračuje hned dalším městským prostorem v bývalých kasárnách ve Čtyřech dvorech. „Tady přece mohou vyrůst nejen nové domy a byty, ale také významné stavby, které by městu slušely. Například vlastní aquapark by si lidé v Českých Budějovicích už opravdu zasloužili. Rádi bychom do rozhodování o tom, jak volné prostory využít, zapojili i širokou veřejnost“ dodává Jan Zahradník.