„Je to Marie, Josef a Jezulátko,“ přiblížila biblické postavy Hana Čertková, která je autorkou dvou z nich – Marie a Jezulátka. Tu třetí vytvořil Martin Král, sochař a řezbář z Brna. „Sochy stojí pod přístřeškem, což má být připomínka chléva,“ uvedla s tím, že ještě letos bude betlém na návsi jen na chvíli, už příští rok by zde ale mohl být celoročně. To ale ukáží až jednání s paní starostkou.

Ve středu už na adventním budějovickém tržišti, o jehož postupné stavbě v Deníku informujeme, přibyly i žárovky a hned byly vyzkoušeny. Stavby na tržišti už dostávají i v dalších ohledech finální podobu.
Tržiště vyzkoušelo ve středu večer světla

„A přibudou tam i další sochy – tři králové a nějaká zvířata,“ dodala Hana Čertková, která akci iniciovala coby členka spolku. „Sešlo se nás tu pár, kterým se nápad na betlém líbil, a tak aby měl náš hlas nějakou váhu, rozhodli jsme se založit spolek s názvem jak z dob Masaryka. Nazvali jsme jej Spolek pro klidný venkov. Sebe označujeme za vesničany,“ smála se dáma, která se do obce s necelými 150 obyvateli přestěhovala před časem ze Znojma.

Vznikající budějovické adventní tržiště v úterý 26. listopadu 2019.
OBRAZEM: Budějovické vánoční tržiště opět poporostlo

A z čeho je trojice barokních soch vyrobená? „Z topolu, který nám přivezl Jiří Kúmmel z Dubného,“ přiblížila autorka materiál. Jako předloha jí k dosažení výsledku posloužil Starý zákon a kresby v něm. „Z toho jsme také četli dětem, když sochy natíraly,“ nastínila důležitý krok, a to ošetření soch proti houbám a jiným neduhům. „Zároveň věříme, že když si děti sochy samy natřou, budou se jim hůře ničit,“ řekla. Důležitou tečku za celkovým dojmem z betlému zajistil František Pecka, velitel jaronických hasičů, který betlém kompletně nasvítil.

Tím však členové spolku na aktivitě rozhodně neubírají. Už teď mají představu, co dál. „Každý rok uděláme dvě sochy, jedna se doplní do betléma, druhá socha bude třeba Florián, kterého budou mít hasiči jako cenu do soutěže, uvažujeme nad zvoničkou,“ nastínila Hana Čertková.