„Na tiskovém listě je dohromady 25 obrázků od Jaroslava Martínka, budějovického malíře," informuje Milan Binder, hlavní strůjce myšlenky. Doplnil, že předlohou byly černobílé kresby Friedricha Blumentrritta.

„Na známkách lidé najdou třeba budějovické brány, a to i ty, které jsou dnes už zbořené," přibližuje své dílo budějovický patriot. Jednou z nich je třeba katovská věž, která kdysi stála na nábřeží, v místě, kde býval Savoy. Další známka pro změnu zobrazuje židovskou synagogu, která byla v roce 1942 zbořena.

„Poslední známka je taková perlička. Je na ní zobrazená hlavní katedrála Budějovic, která ale nebyla nikdy postavena. Existuje jen v archivu na nějakých plánech a stát měla na místě dnešní pošty," říká regionální historik a fotograf.

Nápad na vydání známek vznikl koncem loňského roku. „Mám kamaráda, filatelistu, se kterým jsem mluvil o tom, že by bylo hezké udělat něco k 750 letům města, a tak jsme se domluvili, že by byla dobrá poštovní známka. Loni pošta umožnila prvně udělat kulatou známku, když vydala Cimrmana, tak jsem říkal, že by byla kulatá známka hezká," řekl Milan Binder, hlavní strůjce myšlenky. „Do ní se ale hrozně špatně dává obrázek, většinou totiž bývá na výšku. Bylo proto trochu těžší to sesadit, ale podle ohlasů, které přicházejí, je to zatím ta nejhezčí známka, co ve známkové tvorbě vyšla. To mi dělá radost a naplňuje mě to," přiznává budějovický patriot.

Koupit známky bude možné od 11. listopadu, kdy se v obřadní síni českobudějovické radnice od 11 hodin uskuteční její slavnostní představení veřejnosti.