VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K záchraně Slavie je třeba až 150 milionů korun

České Budějovice - Plánů na oživení Kulturního domu Slavie v Českých Budějovicích bylo už mnoho.

24.5.2017
SDÍLEJ:

Kulturní dům Slavie. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Budějovičtí zvažovali přístavbu nové části legendárního objektu, vzkříšení kulturního stánku měla pomoci i spolupráce města a soukromého sektoru. Teď přišli radní s novým nápadem. Podaří-li se ho naplnit, mohla by se Slavie schovat za lešení už ve druhé polovině příštího roku.

Náměstek primátora Petr Podhola vysvětlil, že záchrana bude mít dvě fáze. „Nejdříve necháme zpracovat ekonomickou studii, která ukáže, kolik peněz bude třeba do rekonstrukce vložit, a stanoví nejvhodnější způsob financování. Pak vybereme samotného investora, který by stavbu zaplatil a následně objekt provozoval,“ popsal Petr Podhola. Radní trvají na tom, aby úpravy nebyly jen kosmetické. Rekonstrukce tak bude stát asi 100 až 150 milionů.

Vyměnit pár tašek nestačí

Žádné byty, kanceláře nebo dokonce skladovací prostory. Budějovičtí si pohlídají, aby podnikatel, jemuž svěří městský klenot – kulturní dům Slavie, tady dál pořádal plesy nebo koncerty.

Nepůjde však jen o provoz kulturáku. Ještě předtím, než někdo vytiskne plakáty ohlašující kulturní akce, musí se postarat o kompletní rekonstrukci objektu.

Slavii se původně říkalo Německý dům
Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích.Dnešní kulturní dům Slavie vznikl z iniciativy Spolku pro výstavbu Německého domu. Objekt vyrostl z výtěžku veřejné sbírky. Pozemky na pravém břehu Malše byly vykoupeny 15. ledna 1871, do užívání byl objekt předán 23. prosince 1872. Německý dům byl sídlem místních odborů spolků, využívaly jej i některé politické strany. Říkalo se mu také Stalinův dům a Dům armády. Zdroj: Encyklopedie Českých Budějovic

Radní rozhodli o postupu, jak Slavii vrátit někdejší lesk. Podle Petra Podholy vypíše odbor veřejných zakázek magistrátu co nevidět soutěž na firmu, která zpracuje ekonomickou studii proveditelnosti. Z ní vyplyne, kolik bude přestavba Slavie stát. „Jde nám o generální opravu. Vyměnit střešní tašku nebo okno nebude stačit,“ naznačil Petr Podhola, že náklady nebudou nízké. Další z primátorových náměstků František Konečný je odhaduje v rozmezí mezi 100 a 150 miliony korun. „Je třeba vyměnit i vnitřní rozvody nebo zajistit bezbariérovost objektu,“ doplnil František Konečný.

Závratnou sumu nezaplatí město, alespoň ne z větší části. Hledá soukromého investora, jenž se pak postará i o provoz objektu. Vzejde ze soutěže, kterou pro Budějovice zajistí externí právní kancelář. „Protože se jedná o kulturní a společenský objekt, chceme, aby dál sloužil svému současnému účelu. A ne - s nadsázkou řečeno, aby se v něm prodávaly vafle,“ doplnil Petr Podhola s tím, že půjde-li vše hladce, mohla by rekonstrukce začít ve druhé polovině příštího roku.

Českobudějovický architekt Petr Heteša zmínil, že soukromý investor a provozovatel Slavii prospěje. „Bude daleko rychlejší v přípravě, schvalování i realizaci modernizace. Při vlastním provozování pak variabilnějsí a dokázal by rychleji reagovat na změnu podmínek na trhu,“ sdělil.

Autor: Martin Tröster

24.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto.
496

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

Ilustrační foto.
496

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Praha, České Budějovice - Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou, kolik křesel bude mít která politická strana (poměrný systém). Tedy na základě výsledku voleb vznikne příslušná většina, která ustaví vládu a vysloví ji důvěru. Rozumíte tomu? Vysvětlíme.

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

České Budějovice - Sedmadvacet zaměstnanců a externích spolupracovníků Českého statistického úřadu se bude podílet na zpracování volebních výsledků v největším sčítacím středisku v zemi. Jeho přípravy finišovaly v pátek dopoledne v českobudějovické sportovní hale, která je tradičním zázemím statistiků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení