Na jaře 2007 se tu například vynořili Norové Johan Köhler-Nilsen a Henrik Danielsen s tvrzením, že jsou právoplatnými dědici zámku Orthu na břehu jezera Traun v Gmundenu. „Dovolávají se údajného předka Johanna Salvatora von Österreich-Toskana, více známého jako Johann Orth, synovce císaře Franze Josepha. Ten je od potopení lodi v roce 1890 považován za zmizelého a v roce 1911 byl prohlášen za mrtvého,“ napsal linecký deník OÖN.

Údajní dědicové tvrdí, že Johann Salvator ale neštěstí přežil a pod jménem Hugo Köhler si založil v Norsku novou identitu. Tam také v roce 1945 zemřel.
Příbuznost chtějí „restituenti“ zámku, který dnes patří městu Gmundenu, doložit DNA. K tomu potřebují srovnávací genetický materiál rodu Habsburgů. Markus Habsburg-Lothringen k tomu poznamenal, že on s bratrem nejsou potomky v přímé linii, takže analýza jejich DNA by byla k ničemu. Na otázku OÖN, co si o věci myslí, řekl: „Máme tolik příbuzných, ať chceme či nechceme. Klidně může jeden další přibýt…“

Zmíněný Johann Salvator alias Köhler byl loni exhumován a byla zajištěna jeho DNA. Porovnání má nyní přinést jistotu. „Zda a jak Norové k srovnávacímu vzorku přijdou a zda kvůli nim bude otevřena císařská hrobka, stojí toho času ovšem ve hvězdách,“ píše linecký list. K informaci připojuje „romantický detail“, s nímž se svěřil ředitel turistického úřadu v Gmundenu Andreas Murray. „Domnělá pravnučka Johanna Salvatora z Norska je zámkem tak nadšená, že se v něm chce v květnu vdávat,“ píší OÖN.