V neděli se tisícovka lidí zúčastnila dobročinného závodu s názvem Pusť kačku. „Vyplulo 1908 malých plastových kaček a 34 velkých. Předpokládaný výtěžek je přes 170 tisíc korun," prozradila Lucie Hnojnová z organizace APLA jižní Čechy, jejíž snahou je podporovat a pomáhat lidem s autismem. Na akci se podílela také organizace IMY, která pečuje o děti s postižením tak, že provozuje terénní praxi přímo v rodinách.

Celá akce byla pro rodiny s dětmi s bohatým programem. Ten si chválila i Kačka Dvořáčková, která přišla se svým synem Tomáškem také vypustit nějakou tu svoji jmenovkyni: „Mám z toho dobrý pocit, je hezké pomáhat. Jako matka nepřispívám jen tak někomu, ale tahle akce mě moc zaujala. Hlavně, že je to pro děti a padesátikoruna za jednu kačenku mě nevytrhne. Bylo to moc prima."

Peníze, které poputují na podporu handicapovaných dětí, se vybraly právě z plastových kačenek. Každý zájemce si mohl koupit malou plastovou kačenu za padesát korun, nebo velkou za dva a půl tisíce. Společně se pak poslaly po vodě, a tak symbolicky závodily mezi sebou. Při koupi si totiž každý přispěvatel mohl vybrat startovací číslo. „Některé kačenky se sekly mezi kameny. Bylo to vtipné. Dole je pak organizátoři zase odchytávali a prodají je opět příští rok," s úsměvem vysvětluje Kačenka Dvořáčková princip závodu. Žádné pouštění plastů do světa se tedy nedělo. „Všem, kteří přišli a přispěli, za děti moc děkujeme," vzkazuje Lucie Hnojnová.